środa, 30 maja 2012

fw20 rysunek do poprzedniego wpisu

Rysunek do poprzedniego wpisu z zaznaczonym małym szczegółem.

fw po sesji 29.05.2012

Dzisiejszy wpis zacznę od tego co napisałem wczoraj po sesji na chacie. A mianowicie o zależności cenowej przy założeniu potencjalnej fali 4. Jeśli przyjąć, że może to być korekta pędząca to mamy takie ruchy dla niej obowiązujące:
2013-2098 fala A która miała 85 pkt.
Jeśli przyjmiemy, że dołek fali B wypadł poniżej początku A czyli na poziomie 1993 to dodając do tego poziomu długość fali A otrzymamy dokładnie wartość wczorajszego szczytu 1993+85=2078. Można to przyjąć za potencjalny koniec fali C (Chociaż fala C powinna przyjąć strukturę 5 falową w tym rodzaju korekty a obecnie można powiedzieć, że jest ona 3 falowa, jednak w ostatnim czasie - chyba ze względu na małą płynność - struktury fal są lekko zaburzone i ciężkie do weryfikacji).
Najbliższy opór to 2078 a wyżej okolice 2100. Natomiast jeśli potencjalna fala C rozbudowana zostałaby do impulsu 5 falowego a cała fala 4 do korekty rozszerzonej to poziomem docelowym stałyby się okolice 2130. We wczorajszej aktualizacji intra zaznaczyłem linie dla potencjalnej formacji orgr która została wybita przy poziomie 2048-49 i jej zasięg to okolice 2100. Jednak jest to formacja powstała ma mniejszych interwałach a projekcje cenowe są z interwału dziennego dlatego do nich przywiązuję większą wagę. Gdyby rynek zdecydował się kontynuować przecenę to poziomem docelowym staną się w pierwszej kolejności okolice 1900 pkt. Pierwsze poważne zagrożenie po ewentualnym spadku poniżej wczorajszego minimum. Alternatywę wzrostową przedstawię jeśli rynek wyjdzie powyżej wskazywanych poziomów. Jednak już ruch powyżej 2078 sugerował nam będzie możliwość ataku na rejon 2100 a w dalszej kolejności na okolice 2130.

wtorek, 29 maja 2012

fw20 aktualizacja intra

Zamieszczam dwie kreski intra. Jedna to potencjalna linia szyi dla formacji orgr  i rozbudowania korekty w górę - kolor czerwony . Natomiast dolna niebieska to linia wsparcia dla formacji flagi. Jest to interwał m15 ale chyba warto mieć te kreski na uwadze. Ktoś inny może zobaczyć tu formacje trójkąta  (nie zmienia to faktu, że te kreski powinny zadziałać tak samo jak w przypadku opisu powyżej).
Rysunek:

es.f - kontrakty amerykańskie co nowego??

Wpis chciałbym zacząć od zaprezentowania wykresu tygodniowego. Na tym wykresie widzimy ważne wsparcie zaznaczone kolorem zielonym, na tym wsparciu rynek w ostatnich dwóch tygodniach wyrysował formację harami. Negacja formacji to przełamanie wsparcia. Natomiast pierwsze potwierdzenie to jeśłi udałoby się zamknąć powyżej zamknięcia poprzedniego tygodnia, a silniejsze to dopiero po zamknięciu powyżej długiej czarnej świecy tygodniowej kończącej się 18.05.2012.
Rysunek:
Dla podkreślenia wagi ostatniego minimum pokażę wykres dzienny z oznaczeniem falowym:
Możemy przyjąć, że zejście od szczytu do tej pory przyjęło strukturę 3 fal ( czyli abc lub fale 123 w impulsie spadkowym). Jeśli teraz rysujemy tylko korektę i formacja harami zostanie zanegowana to w układzie dziennym powstanie nam impuls 5-cio falowy. A jak wiemy po impulsie przychodzi korekta oraz kolejny impuls. Także z dużym prawdopodobieństwem możemy mówić o kluczowych sesjach na rynku amerykańskim (na indexie wygląda to bardzo podobnie) od których zależeć będą dalsze losy byków i niedźwiedzi.
Rysunek D1:

fw20 po sesji 28.05.2012

Wczorajsza sesja nie należała do pasjonujących (po części przyczyniło się do tego święto w stanach). Obroty na rynku kasowym były bardzo małe. No ale sesja się odbyła i jakiś ślad na wykresie pozostawiła. W układzie dziennym pozostawiła kolejną świecę doji - tylko teraz usytuowaną troszkę wyżej po luce otwarcia. Natomiast na wykresie godzinowym możemy mówić o konsolidacji w rejonie minimów:

Być może w skali m15 rynek rysuje nam flagę po której nastąpi kolejny dołek.

 Jeśli tak to należałoby się po ewentualnym wybiciu dołem spodziewać ruchu w stronę 1960 pkt. Opory jak widać na rysunku godzinowym. Wsparcie dolna linia potencjalnej flagi oraz dołek na 1993.

poniedziałek, 28 maja 2012

czwartek, 24 maja 2012

fw20 po sesji 24.05.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła nam wyższe otwarcie oraz spadek poniżej minimów na poziomie 2013 pkt. Zamknięcie wypadło na poziomie wczorajszego czyli 2023 pkt. W konsekwencji na wykresie dziennym otrzymaliśmy świecę przypominającą młota (koloru czarnego) z lekko wydłużonym górnym cieniem. Znowu można napisać, że daje to podstawę do gry o wyższe poziomy ze strony długich no ale jak się rynek porusza to sami widzimy więc na tą chwilę nie ma co dywagować na temat ewentualnego wzrostu jeśli się on pojawi to będziemy się zastanawiać nad oporami które mogą go zatrzymać. Nie mniej miejsce jest o tyle istotne, że obrona teoretycznie na nim powinna wystąpić. Rysunku dziennego nie zamieszczam.
Co do mniejszych interwałów np h1 tu także jest szansa na przynajmniej lekką kontynuację ruchu w górę (pod warunkiem wybicia 2038 przed spadkiem) jednak jak pisałem należy to traktować jako korektę ruchu spadkowego - jeśli pojawią się sygnały do większego ruchu w górę to napiszę o tym.
Najbliższe wsparcia to 2010 oraz okolice 2090 (dzisiejszy dołek). Natomiast najbliższe opory to kolejno 2038, 2046(połowa korpusu z wczoraj), 2053 a w dalszej kolejności okolice 2100 oraz po drodze opadająca szybsza linia trendu spadkowego.

kghm - wykres tygodniowy

Ze względu na to, że w dniu dzisiejszym wywiązała się na chacie dyskusja na temat naszego potentata miedziowego, postanowiłem zamieścić wykres tygodniowy tego waloru.
Jak widzimy na wykresie w skali liniowej spółka znajduje się na dość istotnym wsparciu i kształt świecy z obecnego tygodnia powiem nam czy byki podejmują tu walkę czy nie (na tą chwilę walczą). Jest to linia od dołków w 2008 roku zaznaczona na wykresie kolorem niebieskim. W razie jej wyłamania kolejne wsparcie to ostatni dołek oraz czerwona linia szyi potencjalnej formacji RGR która ma zasięg w rejon dość spory (nawet 50 pln za akcję) no ale o zasięgu będziemy rozmawiać po ewentualnym wybiciu. Z drugiej strony w układzie tygodniowy mamy linie trendu spadkowego która umownie przebiega teraz w rejonie około 140-145 pln. Także ewentualna (ale zdecydowana) obrona granatowej linii może doprowadzić do testu tej zielonej opadającej. Zaznaczam, że to interwał tygodniowy a po drodze mniejszych czy większych oporów z interwału dziennego mamy kilka. Ale poruszam tylko ten interwał ze względu na wagę miejsc w jakich jesteśmy.

środa, 23 maja 2012

fw20 po sesji 23.05.2012

We wczorajszym wpisie ostrzegałem by zachować szczególną ostrożność gdyż prawdopodobnie mamy do czynienia z falą 4 najmniej przewidywalną. Liczyłem na odbicie w rejonie 2055 lub 2045 (okolice tego drugiego poziomu zatrzymały na troszkę dłużej spadek), jednak rynek postąpił zupełnie inaczej i wygenerował solidny spadek. Czy to całkowicie neguje wersje z falą 4?? Niestety nie ponieważ jak pisałem może ona przyjąć dowolną strukturę. Jeśli jutro przecena będzie kontynuowana w zdecydowanym stylu wtedy rynek potwierdzi, ze to już na pewno nie jest fala 4. Najbliższe wsparcie to 2013 natomiast opór to 2053 (dziś w drugiej części sesji bardzo ładnie działał) oraz wyżej to okolice 2100. W porannym wpisie umknęło mi to co napisałem na chacie czyli zagrożenie formacją 2T na kontraktach i wybicie poniżej 2062 - linia kolor niebieski (2T=podwójny szczyt). Zasięg tej formacji to były okolice 2027-25 i jak wiemy minimum wypadło bardzo blisko tego rejonu cenowego. Jak już pisałem scenariusza z falą 4 nie możemy wykluczyć całkowicie i należy być przygotowanym na kolejne szarpane ruchy (jeśli nam tego oszczędzą to jeszcze lepiej).

fw po sesji 22.05.2012

Wczorajsza sesja miała bardzo spokojny przebieg. Jednak na chacie zwróciłem uwagę na jedno zagrożenie pod koniec sesji czyli spadający lop przy kursie prawie w miejscu (podczas gdy indexy w USA rosły). Nie jest to przesłanka czysto techniczna ale sugeruje nam zachowanie pewnej ostrożności. Wersja podstawowa w układzie falowym zakłada cofnięcie w ramach fali bw4 lub xw4 oraz jeszcze jedno wyjście w górę. Ale jak wspomniałem należy zachować szczególną ostrożność gdyż z reguły fale 4 są najbardziej nieprzewidywalne (twórcy teorii fal - np. Elliott twierdzili, że w czasie trwania fal 4 lepiej pozostać z boku w myśl zasady: gdy rynek odpoczywa to odpoczywajmy i my). Jak już wspominałem wczoraj podstawowe założenie w średnim terminie jest takie, że gramy wspomnianą falę 4 a w przypadku rozwinięcia się ewentualnego wzrostu przedstawię wersję alternatywną - na tą chwilę dalej pozostajemy przy fali 4. Rysunku dziś nie zamieszczam bo w stosunku do wczorajszego się nic nie zmieniło. Może jeszcze krótko wspomnę o świecy dziennej która sugeruje, że mieliśmy do czynienia z nieudaną kontrą podaży gdzie cofnięcie zniosło około 38,2% poprzedzającego je wzrostu. Kolejne wsparcie wynikające ze zniesień wynika w rejonie 2055 pkt. Oporem wczorajsze maximum a dalej 2113-16. Powyżej tego poziomu to mamy opory prawie co 10 pkt.

wtorek, 22 maja 2012

fw20 po sesji 21.05.2012

Dzisiaj zaczniemy od wykresu w skali h1 gdzie obserwujemy złamanie szybszej linii trendu. Powinno to (po ewentualnym cofnięciu) zaowocować atakiem na wyższe poziomy - być może pod wolniejszą linię trendu zaznaczoną na rysunku kolorem czerwonym.
W szerszej skali wykres h4 przyjmuję na tą chwilę takie oznaczenia falowe:

Jeśli są one prawidłowe to typowe zniesienia dla potencjalnej fali 4 zostały zaznaczone na wykresie godzinowym poziomymi liniami ( niebieska i zielona). Jeśli wszystko pójdzie jak w założeniach to po wyrysowaniu fali 4 powinna przyjść spadkowa fala 5 która może sięgnąć poziomów poniżej 1900 pkt. Mam także alternatywę wzrostową (której daje na tą chwilę mniejsze prawdopodobieństwo realizacji) ale polega ona na tym, że to zejście to nei 123 a ABC i wtedy byłoby to częścią większej korekty wzrostowej lub nowego większego ruchu w górę. Obroty na indexie w20 wskazują nam na falę 4 dlatego na tą chwilę te oznaczenia które widzimy na rysunku są dla mnie podstawowymi. Wzrost wspierają także szybsze wskaźniki na wykresie dziennym które dały sygnał kupna w strefie wyprzedania. Jeśli uznam, że wzrosty mają sporą szansę przerodzić się w coś więcej zamieszczę stosowny rysunek z alternatywnymi oznaczeniami w szerszej perspektywie.

poniedziałek, 21 maja 2012

19.05 by Martinex


Subiektywna analiza by matinex                                                                                                                19/05/2012
Much Ado About … FB !
Witam wszystkich blogo/czatowiczów w kolejnym wpisie subiektywnej analizy rynku w20 w kontekście spekulacji dla fw20. Na początek kilka słów o historycznym wydarzeniu na rynku USA.
Debiut wszechczasów (Facebook) za nami a napięcie rosło jak w najlepszych filmach Hitchcock’a … od momentu ogłoszenia daty debiutu FB na Nasdaq dwa tygodnie temu. Zbiegł się on z nienajlepszą        ( delikatnie mówiąc ) sytuacją rynkową w EU oraz USA gdzie rynki mimo rozpaczliwych prób utrzymania ich na „korzystnych” debiutowi poziomach podlegały deprecjacji. Można to było tłumaczyć zbieraniem funduszy pod zapis na FB ( rynek USA ) oraz rozwojem najnowszej odsłony kryzysu długu krajów EU oraz tragedii Greckiej ( budowanie rządu po ostatnich wyborach legło w gruzach – czego nomen omen każdy trzeźwo myślący mógł się spodziewać  ), efektem której będą nowe wybory, których data została ustalona na 17 czerwca - po kolejnych 11 dniach od wyborów nowy rząd powinien zostać wyłoniony. Czy tym razem się uda ? Myślę że jest to wielce prawdopodobne. Czy będzie on w stanie współpracować z tzw. Troiką na zasadach które miały miejsce do tej pory ( z lepszym lub gorszym skutkiem ) ? Nie sądzę. Ostatnie wypowiedzi komisarzy UE oraz szefowej MFW świadczą dobitnie o tym iż fakt wyjścia Grecji ze strefy Euro jest przesądzony , mimo że oficjalnie cały czas powtarzana jest retoryka że wszystkim zależy na tym by Grecja pozostała w strefie. Jeżeli jednak wszystkim dookoła tak na tym zależy i głośno o tym mówią to jaką pozycję negocjacyjną w stosunku do Grecji sobie wypracowano ? Czy grecy są ślepi i głusi ? Pytania z kategorii retorycznych bo chyba wszyscy możemy sobie na nie odpowiedzieć sami.
Wracając do debiutu … tylu ilu analityków - tyle opinii co do samego debiutu oraz oceny samej spółki  pojawiło się w mediach w ostatnich dniach/godzinach poprzedzających godzinę „0”. Sama godzina była oczywiście przesuwana zgodnie z zasadą że po trzęsieniu ziemi na początku filmu napięcie wciąż rośnie … pierwsza informacja z dnia 17 maja że będzie to 17:00 czasu polskiego dnia 18 maja. o 17 okazało się że 17:05 , potem 17:15 , aż w końcu się udało tuż po zakończeniu sesji w EU ;-) jakiż wspaniały zbieg okoliczności. Sam poziom TKO kursu debiutanta oczywiście był podawany przed 17 i po tym czasie więc wszyscy zdołali się przygotować na kurs w granicach 45$ ( z widełek ustalonych w IPO po podniesieniu z pierwotnych 28-34$ na 34-38$ i samej cenie IPO na maksymalnym poziomie 38$ ), co było do przewidzenia po ustaleniu ceny ostatecznej  – choć spekulowano nawet że i ona może ulec zmianie w górę bo tak ogromne jest zainteresowanie inwestorów. Część biur przestała nawet przyjmować zapisy a max. Ilość przypadająca na jeden rachunek inwestorski wyniosła 5.000szt. Ostatecznie otwarcie wyniosło na poziomie 42,05$ a cały przedział notowań to 45-38$ , poniższy wykres intra pokazuje zachowanie kursu przez cały dzień:
Zauważyć można ogromny cień świecy startowej notowań wraz z największym obrotem , 45$ za akcję spółki której EPS 0,43 ; P/E 88,30 !!!  - przy zamknięciu na poziomie 38,23$ można uznać za czyste szaleństwo porównywalne z wycenami bańki internetowej … ktoś powie hola hola , przecież ta spółka już istnieje i zarabia – wtedy były kupowane same plany i wizje. No prawda , nie można się nie zgodzić , ale ile trzeba będzie czekać żeby rzeczywiste zyski firmy „dogoniły” obecną wycenę … ? Ciężko powiedzieć po potencjał jest rzeczywiście spory. Możemy porównać do GOOG, jako dwóch spółek zbierających dane o użytkownikach sieci. Jeżeli GOOG musi wysilać się i inwestować w rozwiązania pozwalające jej pozyskiwanie danych ( mniej lub bardziej oficjalnie/legalnie ) o jak największej rzeszy użytkowników globalnej sieci  tak FB nie musi się wysilać w ogóle. To sami użytkownicy portalu dostarczają spółce masę informacji o sobie samych - gratis ! Czyż to nie wspaniałe … ? Szacuje się że jest  900mln użytkowników FB obecnie aktywnie zarejestrowanych i generujących ruch na stronie ( reklamy , banery itd…  ) co można przeliczyć na ok. 100$ na osobę przy wycenie ponad 100mld $. Czy będąc członkiem społeczności FB ( ja osobiście nie jestem i jakoś tam mnie nie ciągnie a hasło : nie ma Cię na FB to nie istniejesz ! spływa po mnie jak po kaczce ) jesteś świadom że oddajesz im wszystkie swoje ważne informacje - generując profil o wpisach dodatkowych nie wspominając – gratis, które jeżeli udało by się przeliczyć na realną wartość dałyby ok. 340pln ?! Za tyle sprzedałbyś całe swoje „życie” ? Zapewne nikt o tym w ten sposób nie myśli ale przecież to jest biznes. Potencjał jak można mniemać spółka ma ogromny ale kiedy z niego skorzysta to pytanie bez odpowiedzi na tą chwilę … kluczem będzie rozwiązanie kwestii reklam w urządzeniach mobilnych których użytkownicy stanowią coraz większą część ogólnej liczby użytkowników FB na których obecnie spółka nie zarabia nic. Ostatnią informacją odnośnie rezygnacji giganta motoryzacji firmy GM z reklam na FB można właśnie tłumaczyć że jest to problem niebagatelnej wagi. Dodatkowym zagrożeniem obecnie dla kursu spółki jest również brak zaangażowania w IPO dużych graczy instytucjonalnych którzy uznali wycenę na poziomie 38$ za zbyt wygórowaną w kontekście danych oraz zagrożeń podanych powyżej. Co to oznacza? Otóż w mojej opinii krótka sprzedaż przejmie kontrolę na kursem spółki w najbliższych dniach/tygodniach i zgodnie z zasadą duży może więcej mali inwestorzy indywidualni zostaną „wyciśnięci” z rynku pod naporem podaży i kurs zostanie zaniżony drastycznie , niektórzy twierdzą nawet że spółka nie jest warta 15$/akcja ;-) Jak będzie czas pokaże , ale ja optymistycznie zachowania kursu po pierwszej euforii inwestorów nie widzę. Ostatecznie debiut możemy określić mianem fiaska, jeżeli spojrzymy na cenę zamknięcia w oczach inwestora biorącego udział w zapisie i jeżeli nie zrealizował zysku na otwarciu/powyżej otwarcia na poziomach 43-45$ np. Traderzy w USA żartowali sobie tuż przed otwarciem notowań FB w stylu : Breaking News – Greece gov. is buing FB shares In hope to rescue country crisis situation … Jak widać też cały rynek USA po chwilowym “zapatrzeniu” się w debiut giganta poszedł swoją wcześniej obraną już drogą i można domniemać że ruch zmierza w kierunku średniej 200 sesyjnej dla indeksu S&P500 obecnie w okolicach 1280pkt. W tym rejonie spodziewam się walki i mobilizacji byków , jaki będzie jej skutek czas pokaże ale biorąc pod uwagę założenie odnośnie okresu do wyborów w Grecji można mieć nadzieję że rynek wykona korektę ostatnich spadkowych tygodni.
Wracając do naszego rynku czyli indeksu w20 po kolejnych dwóch tygodniach od ostatniego UPDATE’u LONG VIEW zmiany rynkowe nabrały tempa a założone w niej poziomy dla w20 formacji BAT ( okolice 2120/30 ) zostały pokonane bez odbicia o czym wspominałem w poprzednim wpisie. To co się dalej wydarzyło możemy określić jako przyspieszenie ruchu po opuszczeniu kanału spadkowego jaki możemy wyznaczyć na wykresie od początku marca:
Jak widać powstał na w związku z tym kolejny zasięg dla ruchu spadkowego wyznaczony przez ograniczenie początku kanału na poziomach 2235,96 – 2352,28 czyli około 120pkt. Wybicie z kanału miało miejsce przy poziomie około 2126pkt co potwierdza późniejszy powrót kursu ( po osiągnięciu pierwszego dna po wybiciu ) do poziomu dokładnie 2126pkt oraz 2121pkt dnia następnego. Tak oznaczając zasięg możemy go określić na poziomie około 2000pkt – możliwe naruszenie dla lepszego efektu psychologicznego. Dodatkowo ciekawego i ważnego w mojej ocenie spostrzeżenia możemy dokonać na górnym ograniczeniu kanału przy poziomie 2352,28pkt – mowa o obrocie. Zaznaczone na wykresie w dymku. Zatem należałoby obecnie oczekiwać dojścia kursu do założonego poziomu połączonego ze wzmożonym obrotem sugerującym przejęcie kontroli nad rynkiem przez silne ręce „sterującego” rynkiem na Książęcej 5. Dało by nam to podstawę do założenia zmiany trendu w najbliższym okresie jaki może zbiec się w datą wyborów w Grecji i czasem po nich następującym na zbudowanie rządu oraz wspomnianym wcześniej poziomie dla rynku w USA z którego również należy się liczyć z kontrą obozu giełdowych byków. Po tym założonym powrocie rynku do wzrostów, do poziomów jakie będzie można określić jeżeli zdarzenie założone powyżej wystąpi, powinna pojawić się ostatnia fala silnej wyprzedaży sprowadzająca nasz rynek do poziomów założonych z zasięgu wybicia trójkąta w analizie LONG VIEW na poziomie 1840pkt jako minimalny jej zasięg. Co nam rynek powie dalej będzie można analizować w przyszłości jak poziomy będą osiągane , po części zostało to pokazane w mojej opinii w poprzedniej analizie.
Czy założenia powyżej opisane się sprawdzą – rynek pokaże. Czy uda się z nich w pełni skorzystać – psychika gracza pokaże ;-)
Gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę powodzenia !
P.S. Wszelka krytyka mile widziana oraz kontr założenia do zachowania rynku …

czwartek, 17 maja 2012

fw20 po sesji 17.05.2012

Dzisiejsza sesja to spory spadek kontraktów. Po neutralnym otwarciu i ponownym podejściu pod wczorajsze maxima mieliśmy przyspieszenie spadków. Zamknięcie i jednocześnie minimum wypadło pod wczorajszym wsparciem 2055 co zanegowało wczorajszą świecę.
Spójrzmy na wykres w ujęciu h1:
Jak widzimy mamy to co niejednokrotnie powtarzałem a więc coraz niższe dołki i nawet najszybsza linia trendu spadkowego nie została do tej pory złamana a więc w przewadze cały czas miś. Ciężko jest prognozować zasięg spadku gdy kolejne wsparcia pękają jak zapałki dlatego nie będę się w to bawił. Dzisiejsza sesja naruszyła lekko linię równoległą do tej głównej spadkowej ale w takich ruchach nie patrzymy na wsparcia tylko głównie na opory. I taki pierwszy będzie w połowie dzisiejszego ruchu czyli poziom około 2075-80. Mniejszym oporkiem jest wczorajsze minimum a więc 2055. Wyżej to mamy tą czerwoną szybszą linie trendu spadkowego. Proszę także spojrzeć na wpis dzisiejszy dotyczący sytuacji na sp tzn ciekawego miejsca gdyż jest to o tyle istotne miejsce, że jest to typowe zniesienie dla fal 4 (a takie oznaczenia są jeszcze możliwe na indexie amerykańskim także można powiedzieć, że jeśli to byki tam dalej "kontrolują rynek" - cudzysłów ze względu na to, że nie wiem czy po 1,5 miesiąca spadku można o tym mówić w ten sposób,  to powinny walczyć).

S&P500 interwał dzienny

Najpierw odniosę się do wpisu o kghm popełniłem tam błąd i nie była to ciekawa strefa - sprostowanie małe napisałem pod wpisem w komentarzu.
Teraz sam rynek S&P500 który kontynuuje spadki. Zniesienie 38,2% fibo dla potencjalnej fali 4 zaznaczone jest na rysunku kolorem niebieskim, natomiast kolorem czerwonym zaznaczyłem zniesienie zewnętrzne fali a lub 1 widocznej na drugim rysunku. To już jest ciekawy rejon cenowy dodatkowo szybkie oscylatory w wyprzedaniu. Oczywiście sam rejon cenowy nie powoduje zwrotu, trzeba tu jeszcze aktywności kupujących co może wygenerować w tym rejonie jakąś formację świecową dającą szansę na zwrot. Jeśli taka się pojawi to obserwujemy najszybsza linię trendu spadkowego w celu jej potwierdzenia. Jeśli się tutaj nie pojawi obrona to dalej dominują misie i kolejne wsparcia w rejonie okrągłego 1300 pkt.
Rysunek1: (przytaczany już kilka razy)


Rysunek2:

kghm interwał dzienny

Kghm w układzie dziennym wczoraj test 61,8% całego wzrostu ostatniego (kreska fioletowa). Czerwonym kolorem zaznaczona równość fal zawartych między czerwonymi strzałkami. Czy to zwiastun odbicia?? Na tą chwilę można powiedzieć, że jest to ciekawe miejsce cenowe które straci na znaczeniu po ewentualnym przebiciu dołka. Średnioterminowy trend jest spadowy więc łapanie dołków zawsze będzie obarczone podwyższonym ryzykiem no ale ciekawe miejsce warto pokazać:)


Miedź interwał dzienny (HG.F)

Na interwale dziennym kontraktów na miedź otrzymaliśmy ciekawe miejsce cenowe. Po wybiciu z trójkąta i realizacji jego zasięgu mamy okolice równości odcinków zawartych pomiędzy czerwonymi strzałkami, dodatkowo usytuowane w okolicy 50% zniesienia całego wzrostu od ostatniego dołka. Dodatkowo szybie oscylatory są w strefie wyprzedania próbując zawrócić. Gdyby pojawiła się tu formacja świecowa dająca realne szanse na odwrócenie co zbiegłoby się z wygenerowaniem sygnału zakupu na STS to otrzymamy bardzo duże prawd przynajmniej ruchu korygującego dotychczasowe cofnięcie.

fw po sesji 16.05.2012

Wczorajsza sesja to klasyczne HT (hook trade) czyli formacja często odwracająca przynajmniej krótkoterminowy trend. Dziś zamieszczam wykres dzienny:

Jak widać wczorajsze minimum wypadło w rejonie jednego z wrześniowo-październikowych wsparć (linia niebieska). Zostało ono obronione ładną białą świecą (dodatkowo na indexie popartą sporym obrotem). Czy coś nam to mówi? A no mówi nam to tyle, że długa strona znalazła jakiś punkt obrony. Dodatkowo wspiera ją oscylator stochastyczny oraz wspomniany już obrót na indexie. Jednak oporów po drodze co nie miara i właśnie okolice wczorajszego maximum to okolice najszybszej linii trendu rysowanej kolorem czerwonym. Jej pokonanie w cenie close powinno doprowadzić do ataku na fioletowe ograniczenie rysowane od dłuższego czasu. Poziom negujący takie myślenie to przebicie zdecydowane wczorajszych minimów. W kompresji godzinowej także macd dał sygnał zakupu i jeśli go utrzyma to powinniśmy zobaczyć przynajmniej większe odreagowanie. Pierwsze potwierdzenia nad linią trendu szybkiego oraz poziomem 2130. Pierwsze wsparcia w rejonie 2090-80.

wtorek, 15 maja 2012

fw20 po sesji 15.05.2012

Dzisiejsza sesja nie przynosi jednak odbicia. Otrzymujemy nowe dołki (z dywergencjami np na interwale m30). Poruszamy się w czerwonym szybkim kanale spadkowym gdzie dzisiejsze dołki wypadły w rejonie jego dolnego ograniczenia. O próbie odbicia zaczniemy mówić jeśli zobaczymy wybicie czerwonego górnego ograniczenia. Wsparcia jak widać są respektowane tylko chwilowo więc należy czekać na wybicie ewentualnego oporu by mówić o próbie długiej strony rynku. Dołki są coraz niżej, szczyty także coraz niżej czyli mamy klasyczny krótkoterminowy przynajmniej trend spadkowy. Moim zdaniem odbicie powinno przyjść mniejsze bądź większe w najbliższych dniach ale łapanie dołka to szalenie trudne zadanie więc lepiej z gra na długo wstrzymać się przynajmniej do wstępnych sygnałów zakupu. Gdyby rynek na jutrzejszej sesji zaczął wracać to dywergencje zostaną utrzymane (chociażby na macd m30) i wtedy będziemy się martwić do ilu odbicie może dojść.

fw20 po sesji 14.05.2012

W czwartek pisałem o dużej szansie długiej strony rynku na próbę ataku. Niestety nie została ona wykorzystana. Obserwowaliśmy próbę odreagowania ale byki zdołały zdobyć tylko parę pkt a w dalszej kolejności obserwowaliśmy złamanie okolic 2142 co przyczyniło się do dalszej wyprzedaży. Spójrzmy teraz na wykres:


Jak widać rynek doszedł do kolejnych wsparć i tutaj również długa strona powinna próbować coś ugrać ale jak wielokrotnie podkreślałem ważna jest linia spadkowa która do tej pory nie została przebita. Najbliższy opór to ostatnie wsparcie a więc rejon 2142-45. Najbliższe wsparcie mamy obecnie w zasięgu i jeśli byk chce podjąć walkę to już dziś/jutro powinien próbować podnosić rynek z obecnych poziomów (lub minimalnie niżej). nie rysowałem tutaj szybszej linii trendu dla ruchu od 2250 ale jeśli będziemy próbowali się do niej zbliżać to na bieżąco na chacie postaram się zamieścić rysunek.

czwartek, 10 maja 2012

Update by Martinex


Subiektywna analiza by matinex                                                                                  09/05/2012
LONG VIEW UPDATE …
W nawiązaniu do poprzedniej analizy naszego parkietu rzuciło mi się w oczy szersze spektrum krajowego parkietu dla w20. Czy ktoś w ogóle spogląda na tak szeroki zakres ? nie sądzę … a cóż my tam możemy zobaczyć ? No nic ciekawego dla byków - najdelikatniej mówiąc …
Poniżej kilka rzutów w20 MONTH:
Jak widać  na tym interwale w zasadzie nie mamy już żadnego wsparcia w postaci średnich … co gorsza opuściliśmy kanał wzrostowy od początku historii indeksu !!! a w dole czeka na nas jedynie BB Band jako potencjalne wsparcie które jednakowoż z miesiąca na miesiąc będzie się obniżać. Zasięg opuszczonego trójkąta jako konsolidacji po pierwszej fali przeceny zapoczątkowanej już w czerwcu 2011 roku wynosi około 414pkt, odkładając ten zasięg z punktu 2251pkt jaki został wyznaczony po pierwszym wybiciu z trójkąta i powrocie do niego na interwale dziennym jaki obserwowaliśmy w na pierwszej sesji maja można wyznaczyć w okolicach 1840pkt i można uznać ten poziom jako „najmniejszy wymiar kary” jaki byki będą musiały zaakceptować jeżeli założymy że będzie to jedynie korekta ABC od dołka „drukowanej” hossy z 2009 roku. Jeżeli jednak korekta będzie złożona z 5 fal możemy założyć że będzie zniesiony cały wzrost z lat 2001/2 pod poziomem 1000pkt w kanale jaki można wyznaczyć przez szczyty 2007/2011 oraz szczyt hossy internetowej 2000 roku i dołek bańki nieruchomości w USA 2009 roku. Jedyna nadzieja dla byków obecnie – i mowa tu o miesiącu maju 2012 – to szybki powrót w cenach close nad dolną bandę wybitego trójkąta konsolidacji oraz linii trendu wzrostowego od początku historii indeksu i dalszy marsz na północ w kolejnych miesiącach , w przeciwnym wypadku wznosząca się linia trendu/trójkąta będzie miała zgubne działanie dla giełdowych byków. Obecnie na interwale dziennym budowana jest formacja pozwalająca na osiągnięcie takiego założenia ratującego sytuację byków ( BAT pattern ) na interwale miesięcznym dodatkowo wspomagana rychłym debiutem – największym w historii USA – FB ( Facebook ) w przyszłym tygodniu ( 17 maja wyznaczona cena z przedziału 28-35$/share , 18 maja debiut na rynku Nasdaq ).  Przeglądając jednak opinie czatowiczów naszego bloga oraz resztę „sieci” nabieram przekonania że formacja jest szeroko rozpoznana i oczekiwana jako zaczynek do sporych wzrostów na które analizując obroty na rynku kasowym większość z utęsknieniem wyczekuje – spadki odbywają się przy „znikomych” obrotach – czyli większość graczy wybrała strategię „sit and wait” po zajęciu pozycji na przełomie grudnia/stycznia 2011/12 roku. Jeżeli tak jest jak myślę to opisana już niejednokrotnie formacja będzie jedynie „kapiszonem” dającym zasięg wzrostu jako minimum z niej wynikające na poziomie ok. 100pkt – z grubsza licząc na tą chwilę , start formacji jeżeli zadziała „aptekarsko”, czego ostatnio naszemu rynkowi odmówić nijak nie można, możemy oszacować w rejonie 2120/30pkt zatem szybko licząc zasięg wyniesie 2220/30 … znajoma banda/linia trendu … ?
Widząc sytuację około rynkową szerzej niż rynek krajowy wydaje mi się niestety że taki scenariusz będzie bliższy realizacji , skupiając się wyłącznie na naszym rynku sytuacja wygląda równie niekorzystnie o czym wspominałem w pierwszej analizie jaką gospodarz był uprzejmy tutaj zamieścić , rozmowy były na bieżąco na czacie również prowadzone więc stali bywalcy będą kojarzyć ( głównie mowa o likwidacji OFE ). Jedyną nadzieją dla byków wydaje się obecnie FED i ECB ze swoimi dodrukami QE3 i LRTO3 … tylko czy to nie będzie aby gwóźdź do trumny … ? We’ll see - as alway.
Mam nadzieję że tak się nie stanie choć jako miś nic nie miał bym naprzeciw … ;-) ale czy to nie cyniczne … ? cóż , jakoś bankierzy z Wall Street się nie przejmowali sprzedawaniem g.... w papierku więc czemu mam się przejmować i ja. A skoro nasi rządzący po raz kolejny chcą mnie okraść w majestacie prawa ( zmniejszenie składki do OFE było pierwszym razem ) to ktoś kiedyś właśnie po to wymyślił instrumenty pozwalające się przed takimi „zagrywkami” ubezpieczyć.
Czy założenia powyżej opisane się sprawdzą – rynek pokaże. Czy uda się z nich w pełni skorzystać – psychika gracza pokaże ;-)
Gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę powodzenia !
P.S. Wszelka krytyka mile widziana oraz kontr założenia do zachowania rynku …

środa, 9 maja 2012

fw po sesji 09.05.2012

Dzisiejsza sesja to znowu przewaga krótkiej strony rynku. Po chwilowym odreagowaniu (do pierwszej strefy oporowej wspominanej we wczorajszym wpisie) misie znowu zaatakowały przełamując wsparcie w strefie 2170-63 i doprowadzając do przeceny do dolnego ograniczenia klina spadkowego (także wspomniany poziom lekko ponad 2140). Czy to koniec spadków na tą chwilę?? na to pytanie bardzo ciężko odpowiedzieć. Niewątpliwie to co obserwujemy daje szanse do ataku bykom. Wykres dzienny przedstawia klin oraz dywergencje na szybkim oscylatorze stochastycznym (są także na RSI). Jeśli długa strona wykorzysta okazję to powinniśmy zobaczyć przynajmniej atak na górną kreskę oporową. Mniejsze opory to obecnie 2163 kolejny to 2170 oraz ten który zatrzymał dzisiejszy spadek (2183). Wsparcie to dzisiejszy dołek oraz dolne ograniczenie które na jutro będzie troszkę niżej. Osobiście spodziewam się przynajmniej próby ze strony byków (szczególnie patrząc na dzisiejsze zachowanie indexu w20 przy zwiększonym obrocie). Wczorajszy układ na sp został zanegowany wybiciem dołka na początku sesji ale znowu w dalszej części byki próbowały podnieść index także wszystko pozostaje tam sprawą otwartą.
Fw20 dzienny:
Wykres w skali h1:


kghm by Empel

Rysunek zrobił Empel ja go tylko troszkę poprawiłem i dodałem poziom fibo. A więc czerwona kreska to zniesienie 50% całego wzrostu od dołka. Natomiast fioletowa to ograniczenie styczniowej konsolidacji. Dodatkowo kanał spadkowy i jego dolne ograniczenie. Jakaś szansa dla byka na podjęcie walki jest.

fw po sesji 08.05.2012

Wczorajsza sesja to ponownie zdecydowana przewaga krótkiej strony rynku. Wsparcie w postaci połowy białego korpusu z dnia poprzedniego zadziałało tylko w pierwszej części sesji po czym przecena była kontynuowana. W rezultacie zamknięcie wypadło w rejonie kolejnej sygnalizowanej strefy wsparć 2163-70.
Spójrzmy na układ dzienny naszych kontraktów:
Jak widzimy wskazywana w każdym wpisie linia trendu spadkowego trzyma obóz niedźwiedzi w przewadze. Gdyby zostało przełamane wspomniane wsparcie to kolejne miejsce to dolna fioletowa linia wypadająca dziś w rejonie nieznacznie powyżej 2140. Opory w strefie 2210 a wyżej linia trendu w układzie intra pierwsze opory w rejonie 2180 a następnie 2188.
Zamieszczę jeszcze wczorajszy rysunek dotyczący indexu S&P500 gdzie mamy ciekawą sytuację pod warunkiem, że wczorajsze minima nie zostaną znacznie przekroczone:
http://www.bankfotek.pl/view/1248214 (poziomy są z początku sesji amerykańskiej bo wtedy był robiony rysunek natomiast zamknięcie wypadło kilka pkt wyżej)

wtorek, 8 maja 2012

fw20 po sesji 07.05.2012

Wczorajsza sesja przyniosła nam niskie otwarcie które jednocześnie było minimum sesyjnym. Przez dalszą część notowań kurs kontraktów poruszał się systematycznie w górę by zamknąć się na sesyjnym maximum (2208). Najbliższym oporem są okolice 2225 a następnie linia trendu która obniża swoją wartość obecnie do poziomów lekko powyżej 2240. Co do wsparć to należy za takie uznać całą strefę 2170-63 oraz intra wsparcie w rejonie 2187-89 (dodatkowo połowa wczorajszej białej świecy). Cały czas jeśli znajdujemy się pod linią trendu możemy mówić o lekkiej przewadze krótkiej strony rynku. Chociaż wczorajsza sesja pokazała, że miś musi się mieć na baczności bo w każdym momencie może wystąpić zdecydowany atak popytu (podobnie na usdpln który po analogicznej luce także na wczorajszej sesji ją domknął).

poniedziałek, 7 maja 2012

fw20 po sesji 04.05.2012

Dziś bardzo krótko i bez rysunku. Dlatego, że poprzednie rysunki są jak najbardziej aktualne (poziom 2250 zadziałał idealnie jako opór). Obecnie wsparcia to 2196-94 (myślę, że padnie z otwarcia). Natomiast kolejne to okolice 2165-63. Jeśli rynek sobie poradzi także z tym to jeszcze takim słabszym poziomem na tą chwilę jest 2150. Przypominam, że do czasu wybicia linii trendu spadkowego zamieszczanej w poprzednich wpisach to strona krótka jest w uprzywilejowanej sytuacji. Więcej postaram się napisać po dzisiejszej sesji bo niewątpliwie powinno być ciekawie.

Analiza by Martinex


Subiektywna analiza by martinex                                                                             05/05/2012
- Byki zarabiają , niedźwiedzie zarabiają , „nietoperze” latają … a świnie idą na rzeź -
Witam wszystkich blogo/czatowiczów i korzystając kolejny raz z uprzejmości i gościnności gospodarza pozwalam sobie na załączenie subiektywnej analizy zachowania i przyszłego kierunku dla flagowego indeksu na GPW czyli w20 w kontekście spekulacji na fw20.
Poprzednia analiza ukazała się dwa tygodnie temu ( dni sesyjnych było 5 + 3 ze względu da długi weekend ) zatem można już podsumować i ocenić opisane w niej założenia i pokusić się o kolejne na następne dni …
Na wstępie przyznam że precyzja zachowania naszego rynku jest zdumiewająca i sam nie w pełni  z niej skorzystałem ( mam nadzieję że choć część czytelników poprzedniej subiektywnej skorzystała bardziej … ) o czym stali bywalcy czata zapewne wiedzą ;-) Założeniem było wybicie z trójkąta short bandy gdyż long została opuszczona już wcześniej:
W20 DAY short:
W20 DAY long:
i ponowny powrót do long bandy w rejonie 2250pkt – kreska jest wznosząca się więc zakres był szacunkowy … rzeczywista wartość w punkcie kulminacyjnym wyniosła 2251,74 pkt.
Jak to zostało wykonane widać na zaktualizowanych wykresach poniżej:
W20 DAY short:
W20 DAY long:
Obecnie prognoza co do zachowania indeksu w20 sprowadza się do osiągnięcia poziomów w rejonie 2119-2090pkt ( to jest ten „nietoperz” z hasła przewodniego ;-) ), z których to możliwa jest ponowna korekta do poprzedniego dołka w rejonie obecnego dołka 2160pkt. Z czego może ona wynikać wyłożę poniżej w części o rynku USA. Dalsze zachowanie już zgodnie z założeniem wybicia z trójkąta czyli zasięg optymistyczny w rejonie 1830/40pkt lub bardziej pesymistyczny zasięg z wybicia konsolidacji 2000-2400 czyli rejony około 1650-1600pkt. Zauważyć należy również utrzymującą się mocno ujemną bazę na serii wrześniowej futures na w20 która póki co nie wróży również nic dobrego dla długiej strony rynku, towarzyszy jej również spora ilość pozycji – LOP , która w tak wczesnej fazie notowań dalszej serii niż wiodąca występuje niezwykle rzadko.
Jak już wielokrotnie podkreślałem skupiam się na krajowym rynku a granie ostatnio u nas pod zachowanie zachodu czy USA nie przynosiło zbytnich profitów, nie sposób jednak pominąć rzutu oka na rynek USA i tym razem poszerzę nieco horyzont obserwacji o rynek Russell 2000. Na początek oczywiście s&p 500.
S&P DAY:
Jak było widać już na początku kwietnia indeks wybił się dołem z trendu wzrostowego od dołka w 2011 który był imponującym come backiem po wcześniejszym załamaniu wywołanym szeroko wówczas komentowanym downgradem ratingu USA poprzez agencję S&P. ( Nomem omen pierwszą agencją która tego dokonała była mało znana agencja Egan Jones kilka tygodni wcześniej więc nie można narzekać że ktoś nie wiedział … i teraz ciekawostka: http://biznes.interia.pl/raport/kryzys_w_usa/news/na-przekor-duzym-agencjom-ratingowym,1791344,5428 – czyżby małe deja vu ? ). Obecnie rynek próbował na bazie wyśmienitych wyników podawanych przez amerykańskie korporacje powrócić do wybitej kreski tegoż trendu jednak po dwukrotnym jej odrzuceniu trzecia próba już nie pozwoliła nawet na jej ponowny test , o powrocie ponad nią nie było zatem mowy.  Słuszną okazała się również teza że na fali tych wyśmienitych wyników rynek zechce wreszcie zrealizować drukowane od ponad  trzech lat wzrosty i zaksięgować zyski. Odnośnie tej tezy w tym tygodniu dotarła na rynek również informacja która była wciąż wielką niewiadomą – czyli data debiutu FB ( Facebook ). 17 maja ma być znana cena IPO z przedziału określonego między 28 a 35$ / akcja a 18 maja ma nastąpić debiut na rynku Nasdaq pod tickerem FB. Już od przyszłego poniedziałku zacznie się RoadShow spółki w celu promocji IPO i budowaniu księgi popytu. Czy to ma jakieś znaczenie dla rynku ? Otóż w mojej ocenie kluczowe. Nagle pojawił się pośpiech w plasowaniu emisji o której słychać było na rynku od początku roku już głośniej … czyżby brakowało czasu ? a może cała ta fala od stycznia była przygotowana pod ten debiut w szczycie hossy ? Moim skromnym zdaniem nie przypadkiem debiut największy w historii rynku USA ( do tej pory GOOG miało palmę pierwszeństwa w tej kwestii ) ma mieć miejsce właśnie teraz czyli przed wyborami prezydenckimi a na tyle wcześnie żeby było jeszcze potem miejsce na FED rally tuż przed głosowaniem a po solidnej korekcie obecnego optymizmu. Dla zobrazowania zasięgu tego planowanego tąpnięcia możemy rzucić okiem na szerszą perspektywę od słynnego dołka na poziomie 666pkt s&p 500 w marcu 2009 roku.
S&P WEEK:
Widać zatem że dłuższy trend wzrostowy ma się w najlepsze i póki co nie ma żadnych obaw o jego załamanie. Pierwsze oznaki problemów pojawią się w okolicach 1300 pkt ( 1292,66 to szczyt z października 2011 roku ) a właściwy problem pojawi się w rejonie 1220 pkt ( 1219,80 to szczyt z kwietnia 2010 roku ). Powyższe poziomy są w mojej ocenie najbardziej oczekiwane jako koniec korekty po której najwcześniej może nadejść pomoc ze strony FED w postaci kolejnej rundy luzowania polityki w jakiejkolwiek formie QE3. Wracając jednak do krótszej perspektywy czasowej odnoszącej się do debiutu FB możemy mieć do czynienia z szybką korektą obecnie do poziomów zbliżonych do 1300pkt ( 1340/20 np. ) na której z rynku zostanie zebrany kapitał na wejście w IPO i korekta do poprzednich dołków ( 1360 około ) na sam debiut czyli 18 maja … ten sam scenariusz dotyczy naszego rynku jak opisane wcześniej. Po wykonaniu korekty kolejna fala spadkowa do okresu wakacyjnego i jeżeli będzie na tyle głęboka jak wspomniane wyżej FED wkracza do akcji ratując próbę reelekcji dla prezydenta Obamy. Czy będzie skuteczna to już inna kwestia – we’ll see.
Scenariusz ten uważam za bardzo groźny ale niestety realny gdyż presja rynku na QE3 a co gorsza głównych ekonomistów i autorytetów w ekonomii ( żeby daleko nie szukać podam tylko z naszego podwórka prof. Nogę z RPP oraz Nouriel Roubini z podwórka zachodu )  jest tak silna że po tym jak rynek wykona presję na ten ruch ( najlepszą presją jest oczywiście sowita wyprzedaż i to w szybkim tempie ) FED nie będzie mógł pozostać bierny i zapewne się na to zdecyduje. Skutki takiego zachowania mogą być wręcz odwrotne do założonych gdyż to już może naprawdę być ostatni dzwonek do pozbycia się gorących papierów po w miarę przyzwoitych cenach … ale o tym będziemy debatować jak się pojawi ;-).
Przechodząc do rynku Russell 2000 na początek rzut oka:
RUSELL 2000 DAY:
Jak widać na wykresie ( dysponuję tylko opcją futures – ale kasowy jest w poziomie zbliżonym : close 05/05 = 791,84pkt ) podobne zachowanie jak s&p 500 ale powrót do przełamanej kreski trendu wzrostowego od dołka 2011 już nie był tak mocny jak w przypadku węższego rynku … wymowa raczej oczywista, dodatkowo na wykresie pojawił się niemal idealny RGR z szyją na poziomie piątkowego close i zasięgiem na 700pkt. Wpisuje się to jednoznacznie w przyszłe zachowanie rynku w USA a co za tym idzie całej reszty. Choć wg mnie to obecnie EU wyznacza kierunek dla USA i oni chcąc nie chcąc muszą za nami podążyć.
Kolejną pomocą przy analizie zachowania rynków kasowych akcji jest pokazywany już wykres ceny EU bundów gdzie doszło do założonej obrony wcześniej zdobytych poziomów poprzednich szczytów oraz eskalacji aprecjacji ceny jaką możemy założyć bazując na konsolidacji jaka ją poprzedzała:
Euro BUND DAY:
Mają na uwadze zasięg z konsolidacji oraz wcześniejsze rozważania dotyczące FB można przyjąć że dojście bundów do ceny 145/147 będzie rozłożone w czasie i poprzedzi ponowne testowanie wcześniejszych szczytów stanowiących obecnie silne wsparcie, nadmienię że wczoraj czyli 03/05 zostało obronione wsparcie intra na poziomie 141,36 będące poprzednio szczytem kilkukrotnie „odwiedzanym” przez kurs. Póki zatem poziom 140 a w zasadzie 135 broni się w cenie close można zapomnieć o graniu na dłużej pozycji długich na rynkach akcyjnych niż ruchy intra lub kilkudniowe max. Jeżeli natomiast przyjmiemy zasadę równości fal to zasięg aprecjacji kursu możemy określić sobie nawet do poziomu około 160 … wydaje się nierealne ? A czy realne wydawało się zejście rynku s&p z poziomu 1576pkt do 666pkt ? a jednak …
Ostatecznie chciałbym jeszcze dodatkowo odnieść się do rynków surowcowych, które mając obecnie sentyment „silna gospodarka = wysokie ceny surowców” również nie napawają optymizmem jeżeli mowa o kasowych rynkach akcji. Dzisiejsza sesja dobitnie pokazała że rynkiem rządzi wycena ropy ( dla mnie ważniejszym rynkiem jest CRUDE nad BRENT ) a ta wybiła się dołem z Bear flag budowanej ostatnie kilkanaście sesji przy poziomie około 102$ , zasięg z tego wybicia możemy oszacować na poziomie około 96$, rzut oka:
CRUDE DAY:
Poza tym opuszczony został trend wzrostowy od dołka 2011 kilka dni wcześniej jak analogicznie rynki kasowe pokazane wcześniej – to jest potwierdzeniem „przywództwa” kursu crude dla rynków kasowych, o którym pisałem wyżej. Póki sentyment „silna gospodarka = wysokie ceny surowców” nie zmieni się na niskie „ceny surowców = szybszy rozwój gospodarki” póty granie rynków kasowych pozycją długą na dłużej niż ruchy intra lub kilkudniowe max nie ma obecnie uzasadnienia. Jeżeli zauważymy zmianę tego sentymentu zaczniemy rozważanie zmiany nastawienia. Dla zachowania rynku crude mam jeszcze jedną uwagę , otóż traderzy w USA oraz sam Biały Dom mają już wyraźnie dość „spekulantów” na tym rynku grających bez pokrycia z realnych odbiorach dostaw surowca co widać dobitnie po ostatnich seriach danych o zapasach ! a spekulujących głównie na rynku futures. Zapowiedź zaostrzenia polityki oraz regulacji w tym segmencie rynku spłynęła po uczestnikach jak po kaczce – wspominałem o tym fakcie na czacie kilka dni temu – aż nagle po wybiciu kursu ponad 106$ przyszło załamanie w zasadzie znikąd. Przyczyny możemy szukać za parę dni jak się okaże że decyzją regulatora zostały podniesione depozyty zabezpieczające dla zajęcia pozycji na tym rynku – vide załamanie ceny srebra po wybiciu 49$/oz. Jak to bywa w takich przypadkach „usprawiedliwieniem” dla takiego kroku jest drastyczny ruch kursu poprzedzający decyzję ( w górę lub w dół ) zatem pierwszy krok przez SM wykonany mamy za sobą , jak widać na wykresie wierząc w dane jaki podaje ilość otwartych pozycji przy dzisiejszym ruchy ceny nie miał miejsca, zatem dążąc do ograniczenia spekulacji przez graczy niezainteresowanych faktycznym odbiorem zamówionego surowca możemy spodziewać się stosownej zmiany przez regulatora w nadchodzących dniach. Nomen omen wypowiedź jednego z graczy na rynku crude w stacji cnbc USA była znamienna : Czy to ja drukuję darmowy $ ? Szukajcie winnych w FED !. ;-) łza się w oku kręci jak się słucha takiej „perełki” bo przecież Obama i Bernanke nie widzą żadnego związku z luzowaniem polityki i dodrukiem pieniądza dla bankierów – bo przecież realna gospodarka złamanego centa z tych bilionów $ nie ujrzała …
Geopolityka w tym momencie stanowi ostatni czynnik niepewności przed nami i mimo iż wygraną Hollande’a we Francji rynek zdążył już „przetrawić” to wciąż niewiadomą jest jego późniejsze zachowanie po faktycznym objęciu władzy w kwestii chociażby traktatu EU ( oj przepraszam przecież to domena Anglików … ) oraz paktu fiskalnego który był mocno krytykowany przez niego jako poddańcza pozycja Francji wobec Niemiec przez Sarkozy’ego wespół z Merkel. Wybory w Grecji to już zupełnie inny kaliber bo te miliardy Euro jakie uzyskała Grecja pomocy głównie wierzycieli prywatnych mogą się okazać stracone w 100% a nie jak rynek zdyskontował 60-70% o wyjściu ze strefy Euro nie wspominając. Dochodzą jeszcze wybory lokalne we Włoszech oraz Niemczech … 06/05/2012 pełnia księżyca … Dane z realnych gospodarek delikatnie mówiąc niezachwycaną … Zrobiła nam się niezła mieszanka wybuchowa a co z tego wyniknie zobaczymy już na początku przyszłego tygodnia.
Czy założenia powyżej opisane się sprawdzą – rynek pokaże. Czy uda się z nich w pełni skorzystać – psychika gracza pokaże ;-)
Gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę powodzenia !

P.S. Wszelka krytyka mile widziana oraz kontr założenia do zachowania rynku …

piątek, 4 maja 2012