czwartek, 28 czerwca 2012

w20/fw20 po sesji 27.06.2012

We wpisie po sesji poniedziałkowej sugerowałem, że jeśli szybko wrócimy nad poziom 2220 (W20) to otrzymamy spore prawdopodobieństwo kontynuacji ruchu w górę. Już we wtorek otworzyliśmy się lekko powyżej tego poziomu i do końca wczorajszej sesji index blue chipów wzrósł o ponad 50 pkt. Jak spojrzymy na wykres to wczorajsze zamknięcie wypadło prawie idealnie na poziomie ostatniego szczytu. Czy płyną z tego jakieś przesłanki?? Jak dla mnie to takie by posiadacze pozycji długich podnosili zlecenia zabezpieczające (ewentualnie jeśli dziś rynek nie będzie skory to dalszego wzrostu to można profitować część pozycji już na tych poziomach). Na rysunku zaznaczyłem poziom 2310 (Wig20) który po ewentualnym zdecydowanym pokonaniu ostatniego szczytu stanie sie poziomem docelowym dla ruchu impulsowego (równość fal 1=5). Co do profitowania części pozycji to lekką przesłanką do tego mogą być np pojawiające się zarysy dywergencji na wskaźniku macd w skali h1 (fw20) charakterystyczne dla fal 5 oraz lekkie dywergencje na szybszych oscylatorach w skali dziennej (W20). Najbliższym poziomem wsparcia dla kontraktów terminowych są okolice 2200 (jako wczorajszy opór który przez większą część sesji rynek respektował by go pokonać w końcówce). Kolejnym to wczorajsze minimum. Natomiast pod oporem rynek się zamknął natomiast kolejny to odpowiednik 2310 (w20). Przypominam także o zbliżającej się pełni (najbliższy wtorek) w okolicach której nasz rynek lubi mieć jakieś przynajmniej lokalne punkty zwrotne. W czasie sesji postaram się jeszcze dorzucić jakieś aktualizacje wykresu intra gdyż w tym momencie mam tylko dostęp do dziennego Wig20.

czwartek, 21 czerwca 2012

w20/fw20 po sesji 20.06.2012

Wczorajsza sesja wraz z poprzedzającą wyrysowała nam na wykresie formację słabego harami. Dzieje się to wszystko nieznacznie ponad drugim oporem wynikającym z wolniejszej linii trendu. Jest to swojego rodzaju ostrzeżenie dla posiadaczy akcji oraz pozycji długich by przybliżali pozycje zabezpieczające. Być może będziemy obserwować tylko konsolidację nad oporem i kolejny ruch w górę ale pierwsze ostrzeżenia przed większym cofnięciem już są. Do tego dodałem wskaźnik STS który nieśmiało próbuje dać sygnał sprzedaży na wykresie dziennym:

Patrząc na wykres kontraktów w skali h1 nadal nic złego się nie dzieje. No może jedno ostrzeżenie także z nich płynie mianowicie wybijanie nowych szczytów nie kończy się kontynuacją ruchu jak do tej pory. Można powiedzieć, że jest wybicie kolejnego high po czym następuje ruch powrotny. Całość układa się w coś na kształt klina. Najbliższy opór to wczorajszy szczyt natomiast wsparcie pierwsze w rejonie 2170 a niżej to linia trendu zaznaczona na wykresie. Ważne podkreślenia jest także wskazanie macd w skali h1 który dał wczoraj sygnał sprzedaży co także sugeruje nam możliwość wystąpienia cofnięcia.

środa, 20 czerwca 2012

w20/fw20 po sesji 19.06.2012

Wczorajsza sesja to kolejny mocny wzrost indexu/kontraktów. Tym samym przekroczony został opór rysowany w poprzednim wpisie (oraz czarna świeca sugerująca przynajmniej chęć zatrzymania wzrostu). Rynek porusza się w  ładnym krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Tym samym jeśli nie nastąpi szybkie cofnięcie to droga do dalszych wzrostów stoi otworem.
Rysunek wig20:


fw20 h1:


Jak widać możemy już śmiało narysować linię trendu wzrostowego której przełamanie powiem nam o prawdopodobnym zakończeniu impulsu wzrostowego (na fw20 po zmianie serii to tak nie wygląda ale na wig20 możemy próbować oznaczać obecny ruch jako falę 5 od dołka – w alternatywie falę iiiw3 ale to oznaczałoby duże wzrosty). Na tą chwilę granie pozycji krótkich nawet w strefie oporowej nie przynosi efektów więc posiadacze longów powinni tylko podciągać sl w górę natomiast do gry S trzeba czekać na jakieś czytelne sygnały od rynku.

wtorek, 19 czerwca 2012

wig20 po sesji 18.06.2012

Wczorajsza sesja przyniosła nam próbę ataku na kolejną strefę oporową (wspominana już przy okazji jednej z analiz kontraktów) czyli okolice 2250-55. Opory te zaznaczone na wykresie są czerwonymi liniami (pozioma oraz opadająca). Atak na tą chwilę można powiedzieć, że był nieudany. Obserwowaliśmy wyższe otwarcie bardzo szybko zniesione. Świeca koloru czarnego w okolicy oporu sugeruje nam, że powinniśmy obserwować przynajmniej korektę. W przypadku złamania maximum z wczoraj droga do okolic 2350 zostanie otwarta. Na tą chwilę w układzie w mniejszej skali mamy wybitą małą formację RGR (dla kontraktów powrót nad wybitą linię szyi nastąpi po przekroczeniu poziomu 2150-51 natomiast całkowita negacja powyżej 2163). Najbliższym silnym wsparciem dla indexu jest luka cenowa na poziomie 2153-2162.

poniedziałek, 18 czerwca 2012

Subiektywna analiza by matinex 17/06/2012


Repetitive pattern  Vs  syzyfowe prace w20 na 2250-2310pkt
Witam wszystkich blogo/czatowiczów w kolejnym wpisie subiektywnej analizy rynku w20 w kontekście spekulacji dla fw20.  Na początek dla przypomnienia przytoczę konkluzję z ostatniego wpisu dotyczącą naszego rynku : „Zasięg jaki w mojej ocenie możemy osiągnąć tym sposobem to przedział między środkową linią kanału w okolicach 2150pkt a zasięgiem z rysowanego trójkąta na poziomach około 2180/2200pkt. Zupełną super optymistyczną wersją jest założenie osiągnięcia poziomu 2250pkt na indeksie w20 jako powrót do przełamanej dolnej bandy wybitego trójkąta konsolidacji po fali wyprzedaży z lata 2011 roku , ale wtedy wiązałoby się o ze zmianą wersji spadkowej w kolejnych miesiącach, która obecnie w mojej ocenie jest wiodąca.
No cóż , opcja z super optymistyczną wersją powrotu w20 w okolice wybicia z trójkąta się zmaterializowała i nawet największych optymistów zapewne zaskoczyła , poza małymi wyjątkami naszych czatowiczów ;-) brawo ! Ania , Matronix.
Zatem skupmy się na tym co dalej …
Rozliczenie serii czerwcowej za nami i poziom 2250 na w20 był pierwszy raz od początku maja testowany , czy to już koniec ? Niestety dla misiów na gpw obawiam się że nie , jeszcze nie.  Przed nami bowiem okres odcinania poszczególnych, pozostających jeszcze w „grze”, dywidend spółek z indeksu w20 czyli : KGHM, PZU, PGE, TPSA, TAURONE, JSW oraz HANDLOWY. Szczegółową tabelkę z datami oraz punktami jakie będą odcinane załączam tutaj : http://www.bankfotek.pl/view/1271047
Poprzednie duże spółki miały swoje daty odcięcia w dniach : PKO BP – 08/06 , PEKAO – 15/06. Jak widać na wykresach powróciły ( na razie BP miało okazje , PEO dopiero jeden dzień po więc czekamy – potrzeba kilku dni ) do swoich cen „wyjściowych” a nawet je poprawiły:
BP DAY:
PEO DAY:
Następna spółka do „odcięcia” jeszcze w czerwcu to TPSA (19.06 / -13pkt) oraz TAURONE (28.06 / -5pkt), i kolejne wagi „piórkowej” w lipcu a waga „heavy” pod koniec sierpnia jaki kumulacja , jedyna niewiadoma na tą chwilę dotyczy KGHM , ani sama kwota dywidendy ani jej data odcięcie póki co nie jest znana – zaplanowane walne na 28/06 da nam zapewne odpowiedzi na te niewiadome. Jedno jest pewne że kwota planowana przez zarząd to 17zł lecz głodny skarb państwa liczy nawet na 27zł – czy to się uda , okaże się już niebawem.
Biorąc powyższe pod uwagę możemy stwierdzić jedno – baza na serii FW20U12 mimo wizualnej bazy minusowej ( -85pkt ) , na zamknięciu sesji w piątek , realnie jest dodatnia ! Jeżeli założymy że dywidenda z KGHM to będzie 17zł = +11pkt lub jeżeli założymy 24zł =  +26pkt ! W minionym tygodniu w pewnym momencie baza ta zmalała intra nawet wizualnie do -65/70pkt czyli realnie była +31/46pkt ! To już można powiedzieć oznaka „małej” euforii której nie widać gołym okiem – muszę przyznać że sam nie byłem świadomy tego faktu do dziś dzień. Jasiu ! Odrobiłeś lekcje ?! – zapewne wszyscy pamiętamy te słowa rodziców tuż po powrocie z pracy kiedy to my już dawno po szkole szaleliśmy w najlepsze na podwórku z kolegami … wstyd chciałoby się powiedzieć ale jakoś przez gardło przejść nie chce , tylko to echo szalejące w głowie…
Poznawszy zatem fakty jakie rynek przekazuje nam od jakiegoś czasu oraz natchniony „kolegami” z US postanowiłem ponownie przejrzeć wykresy indeksu w20 w kilku skalach i oto co udało mi się zauważyć. Idąc tropem dewizy płynącej z tytuły dzisiejszej analizy pokażę jeden wykres dla rynku US:
DJIA DAY:
Jeżeli pattern jaki pokazuje autor oraz część z nas już widziała i zwiastowała nawet na czacie okaże się „grający” możemy poszukać również na naszym rynku takowe patternu i jak mam mniemanie właśnie taki nam się pokazał. Poniżej wykresy ukazujące to co mam na myśli:
W20 DAY short:
W20 DAY long:
To co będzie nam sprzyjać w rozegraniu tego układu , jeżeli opcja z „doganianiem” kursów po odcięciu dywidend będzie działać ( przynajmniej dla spółek poza KGHM, PZU oraz PGE ), to właśnie okres odcinania dywidend z indeksu w20 w nadchodzących tygodniach , w mojej ocenie do czasu dywidend trzech gigantów które mogą okazać się gwoździem do trumny – ale na to mamy jeszcze czas więc na razie nie zaprzątajmy tym sobie głowy oraz układ kresek w układzie short oraz long term pokazanych powyżej.
Dodatkowo przemawiającymi argumentami za rozegranie scenariusza opisanego powyżej są wciąż trwające „igrzyska” mimo iż już bez udziału naszej drużyny , pattern na usd/pln – widoczny rgr z zasięgiem na 3,10 pln minimum : http://www.bankfotek.pl/view/1271602 oraz wybory greckie wspomagane wyjściem ich drużyny z grupy i szykującym się starciem z zespołem Niemiec. Mam wrażenie że ten pojedynek będzie bardziej polityczny niż nasza gra z drużyną rosyjską , bo „nasza” angie ma sporo na pieńku z grekami o czym nieomieszkali nas przekonać zaraz po wygranym meczy z Rosjanami. Będzie naprawdę ciekawie
Czy założenia powyżej opisane się sprawdzą – rynek pokaże. Czy uda się z nich w pełni skorzystać – psychika gracza pokaże ;-)
Gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę powodzenia !
P.S. Wszelka krytyka mile widziana oraz kontr założenia do zachowania rynku …

piątek, 15 czerwca 2012

wig20 po sesji 14.06.2012

W dzisiejszym wpisie zamiast kontraktów terminowych poruszę kwestię indexu wig20. Robię to ze względu na wygasanie czerwcowej serii w dniu dzisiejszym. Jak spojrzymy na wykres indexu to widzimy, że po pokonaniu oporu w postaci szybszej linii trendu spadkowego w rejonie 2160 (na kontraktach okolice 2148) kurs dotarł w rejon kolejnego oporu wynikającego z wolniejszej linii trendu. Pod tym ograniczeniem powstały nam dwie małe szpulki. Świece te po tak dużym wzroście na pewno nie faworyzują strony krótkiej ale ostrzegają nas by zachować szczególną ostrożność bo po takim niezdecydowaniu bardzo szybko może przyjść odwrócenie tendencji. Najbliższy opór to okolice szczytu ze środy natomiast wsparcie takie silniejsze pierwsze znajduje się w rejonie 2160-2154 (luka cenowa).

czwartek, 14 czerwca 2012

fw20 po sesji 13.06.2012

Ze względu na to, że wczorajsza sesja nie za dużo wniosła na wykresie to dziś wpis bez rysunku. Poziomy sugerowane we wczorajszym wpisie pozostają aktualne. Jedyne co należy zauważyć to, że po wczorajszej sesji otrzymaliśmy świecę niezdecydowania (doji) która sugeruje zawężenie zleceń obronnych dla pozycji długich.  Większych zagrożeń nie widać ale należy zachować już szczególną ostrożność.  Przypominam także o piątkowym wygasaniu starej serii kontraktów (M12).

środa, 13 czerwca 2012

fw20 po sesji 12.06.2012

Dzisiejsza sesja to dalszy wzrost kontraktów. Jak zaznaczałem w ostatnim wpisie silnym oporem były okolice 2145 gdzie przechodziła linia trendu. Po przebiciu tego poziomu na wczorajszej sesji obserwowaliśmy konsolidacje, podczas gdy indexy zachodnie spadały. To było tylko dodatkowe potwierdzenie wspominanej niedawno siły naszego parkietu, (za którą domniemałem, że odpowiadają gracze z Londynu). Od tego momentu rynek wzrósł 60 pkt. Patrząc na sam wykres zaproponowałem inne rozrysowanie fal w postaci impulsu spadkowego. Patrząc troszkę szerzej to taki impuls mógłby być falą C lub 1wC uwzględniając liczenie fal z poziomu 29xx. Opory najbliższe przedstawione zostały na wykresie, czyli okolice 2250-55 (2204 także zaznaczyłem, ale ten został już naruszony o ile nie pokonany). Wspomniane 2250-55 to jedno ze zniesień fibo dla ruchu 2418-1993. Wsparciem jest przebita linia trendu a kolejnym silnym 2080. Po drodze mamy wsparcia w postaci przebitych niedawno oporów, czyli okolice 2100 i 2130. Na ta chwilę by myśleć o krótkich pozycjach należy oczekiwać na jakieś oznaki słabości w okolicach kluczowych oporów. Dynamika ruchu w górę wskazuje, że może to być coś więcej niż tylko mała korekta…

poniedziałek, 11 czerwca 2012

fwig20 po sesji 08.06.201


Piątkowa sesja przyniosła kolejny ładny wzrost naszych kontraktów. Poziomy na których nastąpiło zatrzymanie nie są przypadkowe bo jest to linia trendu wielokrotnie już rysowana i prowadzi ona cene od okolic >2350. Takich oporów rynek z marszu zazwyczaj nie przechodzi. Cofnięcie w piątkowej końcówce nastąpiło. Ale opory wspominane w poprzednich wpisach czyli okolice 2100 oraz 2130 zostały pokonane i w ujęciu falowym istnieją bardzo duże szanse na dalsze rozbydowywanie ruchu wzrostowego. Nie można wykluczyć budowania w dalszym ciągu fali 4 ale dynamika na naszym rynku oraz objęcie hossy na tygodniowym wykresie w USA każą zachować szczególną ostrożność ze strony misia. Jeśli będziemy obserwować tylko naruszenie wspomnianej linii i szybki powrót to może to skutkować mocniejszym cofnięciem w przeciwnym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie do dalszych wzrostów.

piątek, 8 czerwca 2012

fw20 po sesji 06.06.2012

Przed środową sesją pisałem o tym, że wraca Londyn i pokaże nam czy ta chwilowa słabość nie wynikała czasami z ich nieobecności. Okazało się, że szybko wróciliśmy na wyższe poziomy łamiąc kolejne krótkoterminowe opory. Prognozowany przez Anne PZ zadziałał z jednodniowym wyprzedzeniem. W dalszym ciągu uważam, że znajdujemy się  w fali 4 a aktualne pozostaje rozrysowanie z ostatniego wpisu w ujęciu m15. Opory to obecnie 2100, 2120-30. Wsparcie silne 2026-24, natomiast takie mniejsze już przy 2060.

środa, 6 czerwca 2012

fw20 po sesji 05.06.2012

Wczorajsza sesja to zdecydowana przewaga podaży. Nawet gdy amerykanie atakowali średnią 200 sesyjną (SMA200 dzienną) to nasze byki nie wykazywały chęci do wzrostów. Być może przyczyną takiego stanu rzeczy był brak graczy z Londynu (dziś się przekonamy).
We wczorajszym wpisie poruszyłem kwestię trójkąta pędzącego, kilka dni temu pisałem o możliwości wystąpienia korekty pędzącej z poziomem docelowym 2080,2100,2130. Tak naprawdę dalej nie można jednoznacznie określić co nasz rynek robi w ujęciu falowym. Najbliższe wsparcie to 2030 (wczoraj testowane) jako zniesienie 61,8% tego wzrostu w zakresie 1993-2080. Kolejne to strefa około 2015. Co do oporów to obecnie pierwszy mamy w rejonie 2051 natomiast kolejne to 2065, 2080 i wspominane powyżej.
Rysunek interwał h1:

Alternatywne oznaczenie fal z którego wynikają wsparcia 2030 oraz 2015 (koleżanka Anna licząca i podająca na chacie punkty zwrotne zasugerowała PZ na 06.06 więc ta wersja by pasowała do tej wyliczanki czasowej):

Jak wspomniałem na wstępie sytuacja dalej pozostaje bardzo skomplikowana i ciężka do oceny. Dlatego dalej zaleca się albo czekać z boku dla graczy korzystających z większych interwałów albo skalpować na małe ruchy dla korzystających z mniejszych interwałów. Gdyby wczorajsza słabość dziś została utrzymana to z dużym prawd. będziemy mówić o tym, że znajdujemy się w 5 fali której wstępne zasięgi znajdują się w rejonie 1900.

wtorek, 5 czerwca 2012

fw20 po sesji 04.06.2012

Wczorajsza sesja należała do tych nudniejszych. małe obroty oraz nieduże zmiany przez większą część sesji. Dalej uważam, że znajdujemy się w fali 4 ale czy ona już została zakończona to naprawdę bardzo trudno powiedzieć. Na wykresie zaznaczyłem coś co kształtem przypomina trójką pędzący ale miejsce wewnątrz powoli się kończy. Więc albo zostanie on wybity dołem i kierunek będzie w stronę 1993 albo korekta zostanie rozbudowania do postaci korekty nieregularnej gdzie poziomami docelowymi staną się wspominane już niejednokrotnie okolice 2100 lub 2130. Wsparcie pierwsze w rejonie 2030 a dalej to już ostatnie dołki. Po zakończeniu fali 4 powinna się pojawić jeszcze jedna spadkowa fala (prawdopodobnie także pojawią się wtedy dywergencje) po czym powinniśmy obserwować przynajmniej większą korektę całego ruchu spadkowego zapoczątkowanego w okolicach 2400.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Subiektywna by Martinex


02.06.2012
Sell In May and … get back quick ?
Witam wszystkich blogo/czatowiczów w kolejnym wpisie subiektywnej analizy rynku w20 w kontekście spekulacji dla fw20. Dziś dużo krócej niż poprzednio z dwóch powodów : wszystkie zagrożenia opisywane w analizach oraz na czacie podczas sesji zostały zmaterializowane i nie ma sensu ponownie się o nich rozpisywać oraz w ostatnim czasie analiza krajowego indeksu największych spółek jest naprawdę nie lada wyzwaniem – ogromnie czytelne stały się wszystkie rynki zachodnie w połączeniu z rynkami surowcowymi , niestety nie do końca przekłada się to na nasz parkiet pokazując w ostatnich dniach relatywną siłę połączoną z dynamicznym zachowaniem się pozycji LOP dla fw20. Od dynamicznego wzrostu pozycji do sesji 21/05 , jego dynamicznej redukcji od sesji 22/05 wraz z wyznaczeniem szczytu 2097pkt. i ponownym dynamicznym przyroście na sesji piątkowej 01/06.
Stara maksyma giełdowa ( którą na początku miesiąca wszelkiej maści „naganiacze” w stacjach US skrupulatnie starali się wyśmiać – że w tym roku to ona na pewno nie ma zastosowania ponieważ dane pokazują coraz lepszą sytuację gospodarki a spółki wykazują coraz lepsze wyniki … sic! ) ukuta na rynku US z tytułu tej analizy sprawdziła się po raz kolejny ze sporą dynamiką i wszystkie główne indeksy światowe zaliczyły solidne przeceny rzędu kilku/kilkunastu procent w połączeniu z większością dni spadkowych sesji w miesiącu. W ostatnich latach maj jest miesiącem siły niedźwiedzi z małymi wyjątkami gdzie miesiąc był „płaski” lub wzrostowy. Zgodnie z nią inwestor powinien sprzedać wszystko w maju i … wyjechać na długie wakacje, ale czy tym razem będzie podobnie ? Można mieć pewnie wątpliwości z dwóch powodów : za chwilę mamy „igrzyska” Euro2012 – a jak wiadomo w czasie igrzysk wojny są zawieszane oraz czas wyborów w USA ( 6 listopada ) pozwala nam na postawienie tezy o roli FED w tym procesie w kontekście wydarzeń na rynkach finansowych. Z tym drugim punktem pozwolę sobie pospekulować gdyż pierwszy nie wymaga chyba rozwinięcia. Zatem wybory 6 listopada a mamy początek czerwca , przed nami końcówka serii czerwcowej ( oczywiście chodzi o rynki futures ) – 15/06 jako trzeci piątek miesiąca tripple witching , kolejna cała seria do rozegrania z rozliczeniem 21/09 i dopiero kolejna seria grudniowa będzie „prezydencką”. Od 21/09 do 6/11 będziemy mieli mnóstwo czasu na rzekome działania FED ( tak masowo oczekiwane przez rynki obecnie – czy słusznie ? otóż w mojej opinii nie. Jeżeli FED wystrzela się teraz z amunicji to czym wspomoże kampanię przed wyborami … ? ) , które jeżeli mają nastąpić muszą mieć miejsce i czas tak aby jak najskuteczniej wspomóc rynki finansowe czyli i nastroje inwestorów napędzających gospodarkę w USA. Zatem jeżeli ten scenariusz ma być bazowym to należałoby oczekiwać w nasileniu hiobowych wieści z danych gospodarczych , kryzysu finansowego krajów strefy euro oraz sondaży przedwyborczych w Grecji zwrotu/odreagowania rynków w połączeniu z tzw. short squeeze gdyż masa krótkiej sprzedaży jest obecnie ogromna  również na krajowym, jak na nasze warunki, rynku. Na duże spadki będzie jeszcze czas a póki co seria i tak jest zagrana na S mocno a zyski mogą kusić do realizacji jeszcze przed datą ich rozliczenia co jak mniemam wielu uczestników rynku zaskoczyłoby solidnie.
Zdaje się że na naszym krajowym parkiecie sytuacja ta zaczyna się materializować, obserwując ostatnie sesje, który na tle eskalacji trendu spadkowego na  rynkach europejskich oraz US wykazuje sporą odporność graniczącą wręcz z siłą „azjatyckiego tygrysa” europy pod hasłem „zielona wyspa”. Całą tą otoczkę możemy sobie darować bo chyba wszyscy dobrze znamy działania propagandy obecnego jaśnie panującego nam rządu jak za dawnych ( ktoś mógłby nawet rzec : dobrych ) czasów PRL. Przejdźmy więc do sedna pokazując jeden wykres w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich to obraz założeń poprzedniej analizy i skutki ich wypełnienia – dokładność jest porażająca a na czacie wielokrotnie w ciągu sesji podkreślałem że wręcz przerażająca , to się po prostu skończy sporą tragedią … chciałoby się powiedzieć grecką. Oto wykres:
Myślę że nie trzeba nic dodawać obraz z komentarzem mówi sam za siebie – APTEKA w czystej formie , jedyne czego mi zabrakło do wejścia ( na dłużej niż kilkanaście punktów ) w pozycje długie i o tym też na czacie mówiłem to jakiejś formy paniki oraz co ważniejsze obrotów. Same obroty nam się w ostatnich dniach jednak pokazały ale zostały rozłożone na kilka sesji czego akurat nie zakładałem – jak widać błędnie póki co. Jednak analizując obecnie zachowanie naszego rynku dochodzę do wniosku że panika jest przed nami „za chwilę” aby strzepnąć zbyt pewnych swego optymistów którzy mimo wszystko zdecydowali się na obronę rynku nad poziomem 2000pkt. lub panika ta ( i na tą chwilę ta opcja jest mi bliższa ) zostanie odsunięta w czasie na kolejną serię – wrześniową – będącą wówczas pretekstem dla FED’u aby wesprzeć rynki tuż przed wyborami prezydenckimi. Jednak ta panika odłożona w czasie będzie miała brzemienne skutki o czym póki co może nie myśleć , docelowe poziomy rynkowe jakie zakładam po jej osiągnięciu zostały określone w poprzednich analizach.
Druga odsłona tegoż wykresu to założenie o „sile” naszego rynku w połączeniu z przesileniem katastroficznych wieści rynkowych dająca podstawy do założenia silniejszego odbicia krajowego parkietu , który zdaje się już wyprzedzać podobny ruch na pozostałych rynkach europejskich oraz USA. Czy i tym razem wyjdzie nam to na zdrowie ? i czy nie będzie to miało skutku zupełnie odmiennego do założonego pokażą nam myślę już najbliższe sesje ( poniedziałek i wtorek wolne ma rynek na wyspach UK – święto bankowe ) i jeżeli to tylko oni wychodzili z naszego parkietu przed wolnym to założenie może nie zadziałać ( przeczy jednak temu liczba pozycji LOP – jeżeli mieliby uciekać na wolne to powinna dalej spadać , a w piątkowej sesji rosła drastycznie ). Jak może to wyglądać pokazuje kolejny wykres:
Zasięg jaki w mojej ocenie możemy osiągnąć tym sposobem to przedział między środkową linią kanału w okolicach 2150pkt a zasięgiem z rysowanego trójkąta na poziomach około 2180/2200pkt. Zupełną super optymistyczną wersją jest założenie osiągnięcia poziomu 2250pkt na indeksie w20 jako powrót do przełamanej dolnej bandy wybitego trójkąta konsolidacji po fali wyprzedaży z lata 2011 roku , ale wtedy wiązałoby się o ze zmianą wersji spadkowej w kolejnych miesiącach, która obecnie w mojej ocenie jest wiodąca. Zanim więc ten poziom miałby się okazać realny skupiamy się na założeniach „realnych” a co silnoręcy nam wymyślą czas pokaże. Rynek to nie koncert  życzeń więc trzeba mieć na  uwadze każdą ewentualność.
Czy założenia powyżej opisane się sprawdzą – rynek pokaże. Czy uda się z nich w pełni skorzystać – psychika gracza pokaże ;-)
Gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę powodzenia !
P.S. Wszelka krytyka mile widziana oraz kontr założenia do zachowania rynku …

piątek, 1 czerwca 2012

fw20 po sesji 31.05.2012

Kontrakty dalej znajdują się w formacji inside bar utworzonej przez dzienne świece ze środy i czwartku. Wybicie któregoś ze środowych extremów powinno nadać krótkoterminowy kierunek. Szarpanie i nachodzenie na siebie odcinków daje nam sugestię, że dalej mamy do czynienia  z falą 4 kilkakrotnie już opisywaną. W przypadku pokonania 2078 to kolejne opory znajdują się w rejonie 2100 oraz wyżej to strefa 2120-30. Wsparcia to 2030-35 oraz linia prowadzona po dołkach. Na koniec jeszcze dodam, że należy zwrócić uwagę na naszą siłę względną w czasie spadków intra za oceanem. Być może to tylko zagrania pod rozliczenie miesiąca ale wg. mnie w średnim terminie może to nam dać coś więcej. Wszystko postaram się na bieżąco opisywać.