poniedziałek, 30 kwietnia 2012

fw20 po sesji 27.04.2012

Dziś tylko szybka aktualizacja rysunki h1 naszych kontraktów zbliżamy się do dość silnych stref oporowych gdzie pierwsza to okolice 2250 (wspominana już projekcja geometryczna) a także nieznacznie wyżej opadająca linia trendu. Ostrzeżenie z czwartkowego wpisu okazało się jak najbardziej słuszne by uważać z pozycjami krótkimi. Co do wsparć to najbliższym jest strefa 2215-2220 a niżej okolice 2195.

czwartek, 26 kwietnia 2012

sp500 aktualizacja

W nawiązaniu do wczorajszego wpisu:
http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2012/04/s-proba-oznaczenia-fal-od-szczytu.html
uaktualniam rysunek o interwał m15 a więc ruch z tego wtórnego dołka który jest dla mnie końcem fali 4 lub bwX.




Czerwoną kreską zaznaczyłem typowy zasięg dla fali impulsu. Jeśli rynek będzie go respektował (strefa około 1400 pkt dokładniej 1401-1403) to po dalszym zachowaniu będziemy mogli oceniać przyszłe zachowanie się indexu. Mianowicie jeśli w tym rejonie otrzymamy koniec tego ruchu to zgodnie z wczorajszym wpisem zmuszeni będziemy obserwować czy cena rysuje tylko korektę tego impulsu i przejdzie ustanowione maximum (wtedy jesteśmy już w kolejnej fali wzrostowej - w moich oznaczeniach fali nr5). Natomiast spadem pod 1360 oznaczał będzie że była to tylko fala CwX ( wtedy fala X jako korekta płaska) i ruch przynajmniej w stronę 1340. Oczywiście rynek nie musi zawrócić na podanym poziomie rozbudowując impuls wyżej ale istnieje spore prawd. że w rejonie wyznaczonego oporu otrzymamy koniec tej falki. 

fw po sesji 26.04.2012

Dziś znowu zacznę od wykresu w20 w układzie dziennym. Właściwie wykres jest cały czas ten sam. Dalej oscylujemy w okolicy dolnego ograniczenia wybitego już trójkąta. Dzisiejsza sesja przyniosła nam dość spore obroty (dość ciekawie po tej sesji wygląda nasz flagowy bank PKOBP). Jeśli zwyżka będzie dalej kontynuowana to wrócimy do wspomnianej figury i będziemy mogli mówić o fałszywym wybiciu. Natomiast jeśli odpadniemy to zasięg jest jak już wspominałem dość duży. Za możliwością powrotu przemawiają szybsze oscylatory jak sts który wygenerował sygnał zakupu rysując tak jakby podwójne dno. Także teraz wszystko w rękach byków.
w20 dzienny:
W notowaniach kontraktów nic się nie zmieniło dalej mieliśmy wahania pomiędzy strefą 2197 (naruszona o 1 pkt) oraz 2218. Opory oraz wsparcia pozostają jak we wczorajszym wpisie. Jedyne co chciałbym zauważyć to dość szybko malejąca liczba otwartych pozycji. Nie będę się bawił w interpretacje tego zjawiska ale należy zauważyć, że dziś 3 razy broniliśmy okolic 2197-96 ( po złych danych gdy futures amerykańskie wykonywały ruch w dół). Może to nie mieć znaczenia ale należy zachować szczególną ostrożność bo jeśli w20 będzie kontynuował tendencję z dzisiaj to realny może stać się ruch w stronę 2250 lub pod kreskę oporową (kolor fioletowy). Kwestią nadrzędną wydaje się kreska na dziennym w20 (ta od trójkąta) i ją należy uważnie obserwować.
fw h1:




fw m15:

środa, 25 kwietnia 2012

S&P500 próba oznaczenia fal od szczytu

Korzystając z chwili wolnego czasu chciałem zaprezentować moje oznaczenia fal od szczytu dla indexu amerykańskiego w kompresji h1:
 Wszystko zostało zamieszczone na rysunku obecnie widać budowany (zbudowany?) impuls pięciofalowy od drugiego dna ustanowionego 23.04.2012 (data o mniejszym znaczeniu z rozpiski Bradleya - na chacie kilkakrotnie linkowana przez użytkowników). Jeśli ten impuls jest elementem fali 5 to mamy coś na kształt korekty pędzącej i po ustanowieniu jego maximum należy spodziewać się 3 falowej korekty i dalszego ruchu w górę (przynajmniej w rejon 1430-40). Jeśli natomiast po tym impulsie zostanie wybite ostatnie dno to będziemy mieli do czynienia prawdopodobnie z korektą WXY (wtedy obecny ruch to fala cwX) i zasięg spadku rozbuduje nam się przynajmniej do okolic 1340. Na tą chwilę pozostaje to wielką niewiadomą ale mamy wytyczne które pozwolą nam określić "co się święci" w najbliższym czasie.
By oznaczenia te większe nie były zagadką to przytaczam wykres indexu w skali dziennej:

fw20 po sesji 25.04.2012

Dziś dla odmiany zacznę od wykresu dziennego dla indexu w20. Pisałem w ostatnich komentarzach, że index jeśli chcemy mówić o fałszywym wybiciu powinien w ciągu najbliższych sesji wrócić do wybitego trójkąta. Dziś mieliśmy taką właśnie próbę. Niestety dla posiadaczy akcji zakończyła się ona niepowodzeniem. W związku z tym należałoby oczekiwać kontynuacji przeceny. Ratunkiem może tu być kolejna (ale udana) próba powrotu.
Co do wykresu h1 kontraktów to najbliższe wsparcie to ostatni dołek 2163 oraz wspominane już okolice 2150. Oporem staje sie strefa 2217-2224 oraz wyżej linia trendu spadkowego zaznaczona na wykresie h1 (obecnie okolice 2265) po pokonaniu której będzie można mówić o odwróceniu tendencji na wzrostową. W przypadku pokonania strefy 2217-224 kontrakt powinien zmierzać w kierunku 2250 (geometria). W przypadku zejścia pod dzisiejsze minima droga do 2150 powinna zostać otwarta.


fw20 po sesji 24.04.2012

Wczorajsza sesja do ogólnego obrazu rynku wnosi nie za wiele - no może z tym wyjątkiem, że po ustanowieniu nowego minimum przecena nie była kontynuowana. Rysunek w interwale h1 pozostaje bez zmian, opory i wsparcie z poprzedniego wpisu także. Do momentu zdecydowanego powrotu do trójkąta przez w20 oraz złamania przez kontrakt kreski spadkowej w układzie h1 przewaga dalej po krótkiej stronie rynku (niedługo spadkowa kreska pokryje się z dnem wybitej konsolidacji na poziomie 2250 obecnie przebiega ona w rejonie 2265-68). Dolne ograniczenie trójkąta dla w20 to obecnie okolice 2205. Jako ciekawostkę dorzucam jedną kreskę na w20 w układzie dziennym na którą zwrócił mi uwagę znajomy. Mianowicie tam gdzie strzałka zakłada on załamaną falę vw5 w poprzednim swingu a trójkąt rysuje tak, że wczoraj dotknęliśmy jego dolnego ograniczenia(wszystko widać na rysunku):
h1 fw:

wtorek, 24 kwietnia 2012

Chat

Widzę, że jakieś problemy techniczne są z chatem. Niestety nie są one zależne od mojej osoby i także czekam aż zostanie naprawiony.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

fw po sesji 23.04.2011

Za nami kolejna sesja pokazująca słabość naszego rynku. Piątkowy dołek został dość szybko złamany po czym kontrakt chwilę bronił okolic okrągłego 2200 pkt. Dolna linia rysowanego wcześniej możliwego kanału spadkowego została złamana. Tym sposobem najbliższym wsparciem stają się okolice 2150 natomiast najbliższy opór to 2224 a wyżej opadająca linia trendu spadkowego od której mieliśmy 4 - krotne już odbicie (znajduje się ona w okolicach 2275 pkt na dzień dzisiejszy oczywiście). Patrząc na mniejsze interwały to pierwszy opór intra znajduje się w okolic 2180 natomiast kolejny to rejon 2200 (są to opory o mniejszym znaczeniu dla dalszego ruchu ale mogą być respektowane w skali intra).




Tak naprawdę patrząc na powyższy rysunek interwału h1 to dopiero przebicie fioletowego ograniczenia pozwoli nam mówić o przewadze długiej strony rynku.
W szerszej perspektywie obserwowaliśmy dziś wybicie z trójkąta na indexie w20:

Jeśli w najbliższych 2-3 sesjach nie nastąpi powrót do tego trójkąta to należy oczekiwać przeceny przynajmniej do ubiegłorocznych dołków (a  zasięgu samego trójkąta do okolic 1800). Także patrząc na szerszą perspektywę to jedyną nadzieją dla byka wydaje się być szybki powrót. (ograniczenie na dziś to okolice 2210 dla indexu).

Subiektywna ocena długiego terminu by Martinex


Subiektywna analiza by martinex
Witam wszystkich blogo/czatowiczów i korzystając z uprzejmości i gościnności gospodarza pozwalam sobie na załączenie subiektywnej analizy zachowania i przyszłego kierunku dla flagowego indeksu na GPW czyli w20 w kontekście spekulacji na fw20.
 Jako uczestnik rynku z 15 letnim stażem ( początek wraz z debiutem KGHM w 1997 roku ) przeżyłem już nie jeden kryzys od tego czasu oraz o czym pisałem na czacie i czego się nie wstydzę trzykrotne zerowanie konta.  Jednocześnie nadmienię że giełda nie jest , nie była i nigdy nie będzie jedynym i głównym źródłem przychodu a traktuję to jedynie jako specyficzne hobby ( ktoś inny powiedziałby futuresholizm ;-) ) szczególnie w kontekście zainteresowania szerokorozumianą ekonomią ze szczególnym naciskiem na rynki finansowe już od czasów ogólniaka.  Miejsce to, czyli blog i czat gospodarza Tomona, uważam obecnie za no. 1 w jakim było mi dane brać udział po tym jak kolega Paweł vel Harmonic zdecydował się skomercjalizować. Sądząc po coraz większej rzeszy czatowiczów live podczas sesji stwierdzam że spora część dyskutantów przeniosła się na nasz czat czego serdecznie Tomonowi oraz nam wszystkim gratuluję ! Poziom dyskusji i wiedzę uczestników o różnych technikach i zasadach rządzących rynkiem finansowym oceniam jako niesamowicie wysoki i mam nadzieję że będzie się dalej podnosił w miarę rozwoju czata i blogu poprzez kolejne analizy i predykcje jego uczestników.  Oby tak dalej …
Wracając do rynku w20 na którym głównie operuję realnie co można śledzić podczas sesji kiedy podaję własne trady live na czacie. Jako trader pozycje zmieniane są czasem intra kilka razy a za slang na czacie niektórym mniej lub bardziej zrozumiały przepraszam , ale takie są już nawyki tradera ;-). Na  czacie opisuję zagrania jeżeli mam ku temu sposobność ( głównie chodzi o czas co jak podkreśliłem powyżej wynika z faktu iż rynek traktuję jako dodatkowe źródło przychodów poza zawodową pracą zupełnie nie związaną z rynkiem finansowym mimo wykształcenia z tego kierunku ). Oczywiście żeby tradować na rynku fw20 nie można skupiać się tylko na tym rynku i spektrum śledzenia różnych rynków , newsów i geopolityki jest w moim wykonaniu dość szerokie ale za dużo by o tym pisać więc część pojawia się na czacie jeżeli uznaję za istotne w danym momencie. No ale starczy tego biadolenia bo na autobiografię przyjdzie czas w długie zimowe wieczory już  na emeryturze po 67 roku życia albo na własnym blogu ( jak na tą chwilę nie posiadam , nie posiadałem i nie zamierzam posiadać ;-) ) o ile przyjdzie mi skorzystać z tych pięknych dni i zdrowie pozwoli …
Wracając do meritum czyli zachowania w20 to mogę stwierdzić że jesteśmy w „przededniu” ważnej decyzji po której nastąpi znaczący ruch cen indeksu w20 i w mojej opinii będzie to ruch zgodny z wcześniejszym silnym ruchem, po którym nastąpiła męcząca konsolidacja w której do tej pory się znajdujemy, czyli na południe. Na szybko licząc zasięg ruchu możemy określić na poziomie 1600+ pkt a dokładnie będziemy mierzyć poziomy jeżeli nastąpi realne wybicie z konsolidacji. Obrazują tą ocenę dwa poniższe wykresy samego indeksu w20 w krótszym i dłuższym ujęciu:
W20 DAY short:
W20 DAY long:
Jak widać dłuższa dolna banda przez w20 została już pokonana po wcześniejszej podwójnej obronie w zeszły czwartek ( w cenach close ) i potwierdzona była dodatkowo w piątek wybijając jednocześnie wcześniejsze dno na poziomie 2213,05 intra. Jednocześnie krótsza dolna banda nie została nawet testowana od ostatniej nieudanej próby w styczniu co skutkuje pewnym rozwarstwieniem oczekiwań obu stron rynku co do przyszłości w krótkim a nawet dłuższym terminie. Moim obecnym targetem dla w20 jest zamknięcie widocznej na wykresie short luki hossy na poziomie 2185,09-2200,99 pkt i ponowna próba powrotu do bandy opuszczonej w czwartek long pod poziomem 2250pkt – z każdym dniem banda ta ulega podniesieniu a mając na uwadze poprzedzające opuszczenie bandy long bronienie indeksu w przedziale 2235-2246 uznaję ten poziom za bardzo silny opór i nie daję większych szans na pokonanie go w najbliższych tygodniach.
Słabość naszego rynku widać jak na dłoni nie od dziś a każdy wzrost ostatnio generowany u nas jest niepotwierdzony obrotami , można zatem odważnie założyć tezę iż mamy do czynienia z fazą dystrybucji na naszym rynku opuszczonym prze zachodni kapitał po fali paniki w grudniu/styczniu a pozostały na nim nasze rodzime TFI/OFE które liczyły na rozwój wypadków jaki miał rzeczywiście miejsce na rynkach rozwiniętych szczególnie rynku USA – nowe rekordy hossy od dołka z 2009 roku miały miejsce tam nie dalej jak koniec marca/początek kwietnia – gdzie był nasz rynek nie trzeba nikomu chyba przypominać. Zasada rynkowa mówi : jak coś jest słabe to dalej takie pozostanie , zatem jeżeli zakładamy że rynki zachodnie a szczególnie USA mają swoje szczyty za sobą to nie pozostaje nam nic innego jak tylko swoją słabość pogłębić … spotykam się z wieloma opiniami przeciwnymi do tej zasady , czyli co było słabe teraz będzie nadrabiać. Trudno mi się z tym zgodzić skoro nie korzystaliśmy z wyśmienitej koniunktury od stycznia tego roku by teraz iść pod prąd rynkom korygującym się ( jeżeli to tylko korekta ). Tu dwa wykresy pomocnicze dla naszego w20 , pierwszy to kasowy s&p 500 a drugi kasowy obligacji niemieckich ( bund ).
S&P DAY:
na tym wykresie wielu widzi falę A korekty (okolice 1358) a obecnie oczekują zakończenia fali B jako Bear Flag czyli flagi niedźwiedzia zapowiadającej kolejną falę w dół , poziom ok. 1330/40. Sam byłem wyznawcą tej teorii gdy rynek wrócił do poziomu 1390 jednak zachowanie w tym rejonie ( dokładnie chodzi mi o czas ) sugeruje mi  że to nie będzie tylko fala C do poziomów wskazanych powyżej , zbyt długo trwa fala B jako Bear Flag jak dla mnie. Na potwierdzenie tej tezy można podać wykorzystanie wyśmienitych wyników spółek raportujących w USA do realizacji zysków o czym wspominałem kilkukrotnie na czacie live. QE3 jest obecnie marzeniem każdego ( nawet sam profesor Noga z RPP obecnie wykładowca na WSB we Wrocławiu nie może się doczekać kolejnej rundy z FED’u o LRTO z ECB nie wspominając) spekulanta czyli bez kroplówki pacjent zejdzie ale póki gra muzyka lekarze robią dobrą minę do przegranej sprawy. Decyzję o QE3 obecnie przy tak dobrych danych ( które wg mojej oceny nie są wiarygodne ) możemy włożyć zatem między bajki a zachowanie rynku na spółkach wynikowych zdaje się nam to potwierdzać , Smart Money już wychodzą z rynku long , strona short do obstawienia i można poczekać na kolejny zastrzyk dużo niżej – przed nami wybory w USA i dając rundę teraz czym FED będzie mógł „pomóc” później ? Dodatkowo potwierdzeniem że to nie będzie jedynie fala C można uznać kolejną zasadę rynkową : jak wszyscy mówią np. 1450/70 s&p – a takie opinie są/były dość powszechne to a: rynek tam nie dojdzie zawracając wcześniej lub b: przejdzie ten poziom z hukiem. Wracając do wykresu czy 1420 to tak dużo mniej od 1450 by nie można było już zawrócić ? Oraz czym miałby rynek wyrwać się ponad poziom 1450 zgodnie z punktem b: skoro wyniki spółek „nie zachwycają” inwestorów ? Oba pytania są w mojej opinii retoryczne bo odpowiedź znamy ;-)
Drugi wykres o którym wspomniałem wcześniej to :
Euro BUND DAY:
Zasada risk on / risk off działa na rynkach akcji / obligacji w przeciwnych kierunkach – czyli akcje rosną , ceny obligacji spadają i odwrotnie. W przypadku jednoczesnych wzrostów akcji i obligacji mamy do czynienia z sytuacją anomalną a w połączeniu z niskimi obrotami na rynkach kasowych akcji w poziomach zbliżonych do rekordowych można domniemać że właściwy kierunek wyznaczają ceny obligacji , ta sama sytuacja ma miejsce w przeciwnym biegunie czyli gdy akcje spadają na sporych obrotach w dość istotnym dołku wraz z cenami obligacji. Jednocześnie i na tym rynku mieliśmy sporą konsolidację która w ostatnich dniach została ( póki co nieznacznie ) wybita w górę oraz poziomy ostatnich szczytów obecnie bronią już ceny jako silne wsparcie.
Wszystkie powyższe spostrzeżenia oraz nieomówione zdarzenia jak: wywindowane ceny nieruchomości w Chinach – ostatnio zauważono pierwszy od wielu miesięcy a może i lat ( przepraszam ale przytaczam z pamięci ) spadek indeksu cenowego nieruchomości w tym kraju – stanowiące w mojej ocenie bańkę spekulacyjną przy której załamanie cen w USA z 2007 roku to mały pikuś a wartość kapitałów zaangażowanych wielokrotnie większa; wskaźniki PKB czy produkcji/eksportu Chin; geopolityka krajowa z podatkiem od kopalin , likwidacją OFE, końcem inwestycji w Euro2012, nawisem listy 300 spółek do sprzedaży przez MSP; geopolityka zagraniczna – wybory we Francji – obecnie szanse Sarkozego są delikatnie mówiąc małe , Holland wraz z Le Pen zdobyli ponad 50% głosów więc walka teraz rozkręci się na dobre; ataki na rentowności krajów zadłużonych jak Hiszpania ( w toku ) czy Francja właśnie oraz Włochy o których jeszcze nikt się nie odważył ale strategia MFW/ECB jest już chyba jasna – otwarcie mówią że nie będzie ratowania tego długu – no tak poprzednia taktyka z Grecją została przez rynek „sprawdzona” ( z całym cyrkiem na CDS’ach jaki temu towarzyszył jak pamiętamy ), czy ta taktyka zostanie „odpuszczona” ? …  nie pozwalają mi patrzeć w przyszłość optymistycznie pod kątem naszego rynku – jak kończy się granie u nas patrząc na np. USA w ostatnich tygodniach każdy widział. Wiosna Ludów jak można by nazwać obecne zmiany w Europie – czyli demokratyczna wersja „wiosny ludów” z krajów Afryki musi zebrać swoje żniwo i zbierze – czy wynik będzie na lepsze ? ciężko powiedzieć ale założyć z góry można że łatwo nie będzie bo problemy same przecież nie znikną a wyrzeczenia jakich rozwiązania one wymagają dla tak zmanierowanych dobrobytem narodów łatwe nie będzie. Dodatkowym aspektem bardzo ciekawym ostatnio jest skokowy wzrost LOP’u na runku futur es dla w20 spotykany tylko w krytycznych miejscach przesilania śledząc ten czynnik w ostatnich latach. Obecny „zaciąg” miał miejsce z jego nasileniem w przedziale 2224-2292 idąc rynkiem w górę od 2224 oraz już schodząc z poziomu 2290 do dołka z piątku. Okres tzw. „trzepania” systemów mechanicznych grających na fw20 też ma się ku końcowi po czym jednym ruchem odrobią one całą stratę wywołaną tym działaniem „niewidzialnej ręki” rynku.  Obecnie złożenia podane powyżej są dla mnie obowiązujące a jak zostanie to wykonane sam rynek nam pokaże ;-)
Jak zauważyliście nie skupiam się na wykresie futures w związku z „zakłóceniem” wynikającym z bazy jaka zmalała nam z +30+ pkt do zaledwie +5/10 pkt w ostatnich dniach. Również analogiczna luka do opisanej wyżej dla w20 została właśnie zaatakowana w piątek dla cen kontynuacyjnych ( 2212-2224 ) brakło 2 pkt do pełni szczęścia a seria M miała ją zamkniętą w przedziale 2222-2233 całkowicie w piątek. Jednocześnie rzut oka na serię U pokazuje jakie oczekiwania rynkowe panują do sytuacji po rozliczeniu bieżącej serii w czerwcu – baza dochodząca do -70pkt vs w20 nie bierze się przypadkiem.
Gorąco wszystkich pozdrawiam i życzę powodzenia !
P.S. Wszelka krytyka mile widziana oraz kontr założenia do zachowania rynku ;-)

piątek, 20 kwietnia 2012

fw20 po sesji 19.04.2012

Wczorajsza sesja przyniosła nam dalszą przecenę. We poprzednim wpisie sugerowałem możliwość ponownego testu górnego ograniczenia konsoli jeśli byki poradzą sobie z poziomem 2273-74. Wczorajsze maximum to dokładnie poziom 2274 po czym nastąpiło przełamanie istotnego wsparcia 2248-50 jak już pisałem takie przełamanie daje potencjał do przynajmniej 40 spadku (okolice 2210). Najbliższe wsparcie to rejon 2224 ale sądząc po czasie formowania się tego prostokąta to jego zasięg powinien być osiągnięty dlatego raczej targetem wydaje się dolne ograniczenie luki (z małą nawiązką). Jest tam kilka wsparć wynikających z wyrysowanych kresek a czy rynek będzie je respektował to zobaczymy w najbliższym czasie. Układ sił na wzrostowy zmieniłoby dopiero ewentualne złamanie górnego ograniczenia rysowanego kolorem fioletowym o którego wadze już kilkakrotnie wspominałem.




Drugi rysunek to interwał m15 na którym po wybiciu widać próbę powrotu do konsoli i kontrę misia. Dopiero zdecydowane wyjście nad 2250 wraz z kontynuacją zaneguje nam scenariusz z testem okolic 2210.

czwartek, 19 kwietnia 2012

Kontrakty na kghm w ujęciu h1

Wrzucam to co wczoraj już dawałem w na chacie. Aktualizacja na dzisiaj - mamy coś na kształt klina (miś narazie kontroluje złamanie górnego ograniczenia to odwrócenie układu sił).

środa, 18 kwietnia 2012

fw20 po sesji 18.04.2012

Dzisiejsza sesja przebiegła zdecydowanie pod dyktando posiadaczy krótkiej strony rynku. Po wczorajszym (w samej końcówce) kolejnym już teście fioletowej linii trendu spadkowego (kolor fioletowy na rysunku) niedźwiedzie przystąpiły do zdecydowanego ataku. Początkowo wydawało się, że strefa pierwszego wsparcia małego w rejonie 2270 zdoła się wybronić ale nic takiego się nie stało. Rynek konsekwentnie zmierzał do testu poważniejszej strefy wsparcia testowanej już 2 razy czyli okolic 2250-48. Zamknięcie wypadło na minimach na poziomie 2250 czyli na wsparciu, co z tym dalej się stanie zobaczymy w początkowej fazie jutrzejszej sesji. W razie obrony i powrotu nad 2273-4 otrzymamy możliwość ponownego ataku na strefę oporową (szczyt 2292+kreska spadkowa). W przeciwnym wypadku powinniśmy zmierzać w stronę ostatniego dołka oraz starej luki która na kontraktach znajduje się w rejonie 2224-2212.
H1:




M15:



Najbliższy opór z interwału m15 znajduje się lekko nad poziomem 2260. Natomiast patrząc na ten interwał to lekkim pozytywem byłoby wyjście trwałe ponad 2267. Szerszy interwał bez zmian.

fw po sesji 17.04.2012

Wczorajsza sesja przyniosła nam ponowny test wsparcia w rejonie 2248-2250 (zniesienie 61,8% ruchu 2224-2292) i ponownie długa strona rynku zdołała wybronić to wsp. W tym układzie nabiera to miejsce dodatkowego znaczenia z punktu widzenia fal. Mianowicie chodzi o to, że jeśli po ewentualnym wyjściu nad poziom 2292 spadniemy dość szybko (w ciągu najbliższych sesji) pod 2248 to dostaniemy odpowiedź, że ruch z dołka był tylko 3 falową strukturą korekcyjną. Geometria cenowa dla takiej struktury wychodzi w rejonie 2315-20.Pierwszym oporem jest opisywana już niejednokrotnie linia zaznaczona na wykresie h1 kolorem fioletowym, na dziś jest to poziom około 2295. Kolejny to wspomniana geometria.




Plusem dla długiej strony rynku jest cały czas nie zanegowana formacja objęcia hossy powstała na dolnym ograniczeniu trójkąta w układzie dziennym.

wtorek, 17 kwietnia 2012

fw20 po sesji 16.04.2012

Wczorajszy test wsparcia 2250 (minimum 2246) wypadł pozytywnie dla byka i rynek szybko podniósł się do rejonu oporu okolice 2276 (maximum 2275) - czyli przetestowane zostały poziomy z poprzedniego wpisu. Zamknięcie wypadło na poziome 2264 więc tylko 1 pkt wyżej niż w piątek. Poziomy wspomniane na początku dalej są aktualne.
Natomiast linia tego najbliższego silnego oporu przebiega obecnie w rejonie 2296-97 (czyli cały czas wspominane okolice 2300 (do momentu jej przebicia lekko faworyzowana jest strona krótka, chociaż jak przejdziemy na interwał dzienny to mamy dalej utrzymujące się objęcie hossy - brak negacji także można powiedzieć, że przebicie okolic 2300 będzie zdecydowanie faworyzowało byki).
h1:




m15:
d1:

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

fw20 po sesji 13.04.2012

Dziś tylko szybki rysunek h1 (na którym nic się nie zmienia aż nie pokonamy okolic 2300 to lekka przewaga po stronie misia):
 By mówić o impulsie w zakresie 2225-2292 powinny bronić się okolice 61,8% zniesienia fibo dla tego ruchu czyli rejon 2250. Na tą chwilę układ od 2292 jest 3 falowy ale jeśli pojawi nam się nieduża konsolidacja i kolejny dołek będziemy mogli mówić o impulsie. A wtedy realne staną się okolice 2220-10. Jeśli natomiast rynek będzie się bronił w rejonie fibo to do obserwacji pozostanie nam strefa 2275-77 gdzie może wystąpić ewentualne najście fal i negacja myślenia impulsowego.

Większych interwałów nie przedstawiam gdyż nic tam się nie zmienia.

czwartek, 12 kwietnia 2012

fw po sesji 12.04.2012

Kontynuując poranny wpis możemy stwierdzić, że pierwszy wspomniany opór zatrzymał bycze zapędy tylko na chwilę. Konsolidacja która pod nim się utworzyła przyjęła strukturę trójkąta. Następnie obserwowaliśmy wybicie i zamknięcie na max. W układzie dziennym została tym samym potwierdzona sugerowana formacja objęcia hossy. Najbliższy opór jak już rano wspominałem to okolice 2300 gdzie przebiega linia zaznaczona na wykresie kolorem fioletowym i jest to dość istotne ograniczenie bo w tym samym rejonie mamy lukę spadkową. Patrząc na niższym interwale to wszystko wskazuje na to, że mamy gotowych pięć falek z dołka (lub blisko wykończenia) co sugeruje nam korektę w niedługim czasie po której powinna nastąpić kolejna piątka wzrostowa. Jeśli będzie to tak przebiegało na bieżąco postaram się o tym pisać na chacie a jeśli tylko będzie taka możliwość (nie wydarzy się wszystko intra) to także w kolejnych wpisach.
h1:




m15: (układ potencjalnych v falek lub alternatywnej struktury WXY)
Wykresu dziennego nie przedstawiam gdyż tam jest aktualny ten rysowany rano (trójkąt z fałszywym wyjściem w dół oraz powrót do niego).
Na koniec jeszcze kghm w kresce dziennej gdzie mamy analogiczny opór do tego na kontraktach:

fw po sesji 11.04.2012

Wczorajsza sesja przyniosła test wsparcia na poziomie 2225. Jak widzieliśmy byki wzięły się do roboty i obroniły wspomniany poziom. Dzięki czemu na wykresie dzienny powstała formacja objęcia hossy i do momentu przebicia wczorajszego minimum ta formacja obowiązuje. Dodatkowo o czym pisałem wczoraj mieliśmy test dolnego ograniczenia trójkąta dla kontraktów (także udana obrona byków).




Na wykresie godzinowym pierwszy oporek to 2-3 pkt powyżej wczorajszego maximum (przebite wcześniej ograniczenie). Natomiast taki poważny jest w rejonie 2300 i zamknięcie powyżej zasugeruje nam możliwość ruchu w stronę 2400 lub wyżej. Wspominałem wczoraj także o dziennym wskaźniku sts który może stworzyć sprzyjające warunki do wzrostów.

środa, 11 kwietnia 2012

fw po sesji 10.04.2012

Pierwsza sesja po świątecznym weekendzie przyniosła nam dalszą przecenę. Geometria w rejonie 2256 została przełamana. Tym o to sposobem najbliższe wsparcie wypada w rejonie 2225-2210 (luka cenowa oraz wsparcie z potencjalnego kanału spadkowego - odkładanego jako kreska równoległa do oporowej - kolor zielony na wykresie). Najbliższym oporem staje się fioletowe ograniczenie rysowane po dwóch ostatnich dołkach obecnie w rejonie 2270.
W szerszym interwale mamy okolice dolnego ograniczenia dużego trójkąta. Przez zmieniającą się bazę występuje tu pewien problem gdyż analogiczne ograniczenie index w20 ma w rejonie 2200-2190, co przy uwzględnieniu bazy daje wsparcie w rejonie 2210-2200 dla kontraktów, a więc domknięcie starej luki zaznaczonej na wykresie h1 (powyżej). Dodatkowo STS dotarł do wyprzedania co daje nadzieje na większe odreagowanie ze strefy wsparć. Także sesje do końca tego tygodnia wydają się być bardzo istotne przy prognozowaniu dalszego zachowania rynku.

czwartek, 5 kwietnia 2012

fw po sesji 04.04.2012

Wczoraj kontrakt po przełamaniu wsparcia w rejonie 2292 kontynuował przecenę. Kolejne wsparcie zatrzymało ruch (okolice 2280) ale w końcówce strona podażowa znowu przycisnęła. W rezultacie kurs dotarł do linii mniejszego trójkąta (fioletowa na wykresie). Jeśli wczorajsze minimum zostanie utrzymane to powinniśmy obserwować mocniejsze odbicie. Gdyby zostało przebite to kolejne (geometryczne) wsparcie wychodzi na poziomie 2256-2258. Pierwszy mały oporek to 2282 taki troszkę silniejszy w rejonie 2292 oraz wczorajsze maximum. Osobiście liczę się z możliwością wystąpienia niedużej korekty i ruchem w stronę wsparcia geometrycznego.

środa, 4 kwietnia 2012

fw po sesji 03.04.2012

Na wczorajszej sesji mieliśmy test pierwszego oporu wymienianego w poprzednim wpisie (okolice 2323-24). Maximum wypadło 2 pkt wyżej ale został po nim tylko cień. Można uznać, że puki ta linia trzyma to nie można mówić o większym wzroście. Co do wsparć to najbliższe to 2292 dalej okolice 2280-76, a kolejne w rejonie 2260. Co do oporów to 2325 to pierwszy znaczący (mniejsze w rejonie 2310).
Szerszej perspektywy nie zamieszczam, gdyż została ona zaznaczona w poprzednim wpisie.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Lotos

Przeglądając spółki z indexu blue chip (wig20) rzucił mi się w oczy taki o to ORGR możliwy na lotosie. Zasięg byłby potężny ale pamiętajmy, że szeroki index pozostaje dalej w konsolidacji. No ale nie patrząc na cały index a na samą spółkę to trwałe wybicie 29 pln powinno dać dalszy potencjał wzrostowy gdzie pierwsza geometria wypada w rejonie 33 pln.

jwc, jsw, pzu - aktualizacja

W piątek 23 marca 2012 roku pojawiły się wpisy dotyczące jsw, jwc oraz pzu. Pozwolę sobie zaktualizować te wykresy:
JWC - po ruchu odbijającym od wsparcia mamy ponowny test tych poziomów. Dalsza przecena zasugeruje nam, że wsparcie nie było przez inwestorów respektowane. Natomiast w przypadku ponownego odbicia możemy szukać formacji podwójnego dna. 

 JSW - wsparcie respektowane na tą chwilę (czyli poziom negacji bez zmian). Oporem obecnie okolice 100 pln (ważne ceną close dla potwierdzenia najścia na siebie odcinków w ruchu spadkowym)

PZU - tutaj także wsparcie respektowane. Dodatkowo obecnie formuje się coś na kształt małego trójkąta równoramiennego i tej figury należy w krótkim terminie pilnować.

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

fw20 po sesji 02.04.2012

Dzisiejsza sesja należała do długiej strony rynku. Można zauważyć formujący się mniejszy trójkąt z interwału h1. Najbliższy opór to szybsza linia trendu przebiegająca w rejonie 2322-23. Wsparcie mamy w strefie 2282-2276. Jeśli pokonane zostanie 2322-23 to kolejny opór przebiega w rejonie 2360 na tą chwilę. Natomiast pokonanie 2378 otworzy drogę do większych wzrostów. W drugą stronę patrząc spadek pod wsparcie powinien otworzyć drogę do testu dolnego ograniczenia dużego trójkąta.
H1:




dzienny:
Jeśli doszłoby do wybicia z mniejszego trójkąta to prawd. STS potwierdzi wzrosty, wtedy należy się poważnie zastanowić czy mniejszy trójkąt to nie jest fala E większego a to by oznaczało, że rynek wreszcie nabierze troszkę siły. Rozstrzygnięcie powinny przynieść najbliższe sesje.

fw20 po sesji 30.03.2012

Piątkowa sesja miała dość dziwny przebieg. Kontrakty otworzyły się luką otwarcia po czym cały dzień oscylowały w strefie 2295-2305 (czyli oporek wskazywany w czwartkowym wpisie). Końcówka to zamknięcie na poziomie czwartkowego fixingu czyli 2282. Ważne poziomy to obecnie 2305(2310) i 2276. One odpowiedzą nam jaki charakter był ruchu z poziomu 2347 (impulsowy czy korekcyjny). Konsolidacja coraz bardzie się zawęża i powinna przynieść w niedługim czasie rozstrzygnięcia. Pod czwartkowym wpisem kolega As wrzucił długoterminowe rozpiski w 3 wersjach, jak tylko znajdę czas to rozwinę tą myśl.