czwartek, 29 marca 2012

fw20 po sesji 29.03.2012

Niestety to na co zwracałem wczoraj uwagę, a więc zamknięcie wczoraj na minimach w rejonie wsparcia miało swoje konsekwencje w dniu dzisiejszym. Kontrakty otworzyły się od razu poniżej wsparciu które stało się od razu oporem (to co rano pisałem na chacie, że sl nad 2310). Ruchy to w jedną to w drugą stronę stały się bardzo dynamiczne. Najbliższym oporem jest 2292 wyżej wspomniane okolice 2310. Wsparcie to dzisiejsze minimum a kolejne ostatni dołek czyli okolice 2260. Wg mnie przynajmniej początek sesji powinien być lekko wzrostowy. Sugeruję się tym, że na 2280 (okolice dołka z dziś) mieliśmy projekcję cenową 261,8% pierwszego ruchu spadkowego (2347-2323). Jeśli ruch od góry to 123 to teraz powinna być fala 4 z zasięgiem w okolice 2300-2305. Natomiast wyjście powyżej 2310 faworyzować znowu będzie długą stronę rynku. Wszystko co piszę dotyczy krótkiego terminu, natomiast w szerszym dalej konsolidacja gdy zbliżymy się do jej ograniczeń to zamieszczę stosowny rysunek.

środa, 28 marca 2012

fw po sesji 28.03.2012

Dzisiejsza sesja przebiegła zgodnie z wczorajszymi przewidywaniami a więc mieliśmy test pierwszego wsparcia które wypadało na poziomie 2312-2310 (fioletowa linia po dołkach oraz zniesienie 38,2% całego wzrostu z 2257). Do południa na chacie sugerowałem ruch do 2340 a następnie do strefy wsparć. Niestety test tego poziomu przyszedł dopiero na koniec sesji co psuje obraz świecy dziennej która ma wydłużony górny cień oraz korpus koloru czarnego z zamknięciem na minimach. Jeśli przecena jutro będzie kontynuowana to strefa wsparć nie zadziała i konsekwencje mogą być dużo poważniejsze. W szerszej perspektywie (dziennej) nie zamieszczam rysunku gdyż dalej pozostajemy w konsolidacji.

wtorek, 27 marca 2012

fw20 po sesji 27.03.2012

Dzisiejsza sesja po początkowym umocnieniu, to bardzo spokojny handel w dość wąskim zakresie cenowym. Strefa oporu 2332 zadziałała tylko na chwilę na początku sesji (był to opór geometryczny). Z dużym prawdopodobieństwem dzisiejsze maximum to szczyt małego impulsu od dołka na 2257. Taki impuls mógłby być falą A lub 1 co sugeruje, że po korekcie powinien nastąpić jeszcze przynajmniej jeden ruch wzrostowy. Korekta która rozpoczęła się dziś powinna zanieść nas przynajmniej w strefę 2300-2312 (zniesienia fibo ruchu od 2257). Patrząc z perspektywy większego interwału to konsolidacja coraz bardziej nam się zawęża i w niedługim czasie powinniśmy otrzymać jakieś rozstrzygnięcia.

poniedziałek, 26 marca 2012

fw20 po sesji 26.03.2012

Dzisiejsza sesja to kontynuacja piątkowego wzrostu. Kurs złamał linię trendu spadkowego (choć najpierw przy pierwszym ataku ograniczenie to skutecznie zatrzymało byczki. Najbliższy opór to dzisiejsze maximum natomiast kolejny to rejon 2332 (61,8% zniesienia ostatnich spadków). W szerszym terminie cały czas obserwujemy konsolidację. Na korzyść byka przemawia wyrysowana w piatek w układzie dziennym formacja harami. (jesli zamkniecie wypadnie powyżej dzisiejszego maximum to będziemy mieli jej potwierdzenie).

piątek, 23 marca 2012

PZU

Także ciekawa sytuacja na tej spółce. Wszystko napisane na wykresie. Odcinek X to pierwszy spadek do okolic 325 a Y to dołek obecny.

JSW

JSW - podobno solidna fundamentalnie spółka a jednak spada od debiutu. Jedna z czytelniczek poprosiła mnie o moją opinię, odpowiedziałem na maila ale postanowiłem dodatkowo zamieścić rysunek w formie krótkiej analizy. Mamy 61,8% ostatnich wzrostów. Jeśli dzisiejsza świeca się utrzyma to dostaniemy formację harami. Przy ewentualnym jej potwierdzeniu byk otrzyma swoją szansę. Czy ją wykorzysta - nie wiem ale od tego by zabezpieczyć kapitał w razie pomyłki jest sl.

JWC

Bardzo ciekawa geometria na wykresie JWC. Opis na rysunku. Dodam tylko obroty na wczorajszej świecy.

czwartek, 22 marca 2012

w20 22.03.2012


 Słabość naszego rynku widoczna w ostatnim czasie znajduje dalsze potwierdzenie. Właściwie nic nie dodaję do poprzednich wpisów zamieszczam tylko uaktualnione rysunki.W20 na wsparciu wynikającym z linii po ostatnich dwóch dołkach (tym ostatnim zrobionym w marcu oraz styczniowym), przebicie to dalszy kierunek w stronę dolnego ograniczenia. Obrona szansa na korektę.

środa, 21 marca 2012

w20 po sesji 20.03.2012

Sytuacja na w20 rozwinęła się zgodnie z wczorajszym wpisem. Luka została zamknięta. Index zamknął się nieznacznie poniżej luki. Dzisiaj powinniśmy zobaczyć korektę tego spadku - przynajmniej w pierwszej części sesji. A jeśli warunki będą sprzyjające to ruch ten powinien być w dalszej kolejności kontynuowany o czym pewnie będziemy na bieżąco rozmawiać na chacie.
Rysunek:

wtorek, 20 marca 2012

kghm

Nawiązując do wcześniejszych rysunków Georga zamieszczam bieżący wykres kghm w kresce dziennej. Jesteśmy w rejonie linii trendu. Maximum na tą chwilę wypadło w rejonie 50% zniesienia ruchu zaznaczonego na rysunku ( przy negatywnych dywergencjach na oscylatorach MACD, STS). Gdyby ruch w dół był dalej kontynuowany to uznałbym to za korektę pędzącą z zachowaniem równości odcinków (procentowej bo w cenie wychodzi równość w rejonie 161 pln).
Równość odcinków:

Na koniec link do mojej analizy miedzi (hg.f).
http://www.forexback.pl/analizy/2012-03-14/analiza-miedz-copper-hgf-14032012/

poniedziałek, 19 marca 2012

wig20 po sesji 19.03.2012

Dzisiaj wykres w20. Ze względu na zmianę serii kontraktów postanowiłem zamieścić rysunek indexu w20 który wydaje mi się na tą chwilę czytelniejszy.
Interwał h1
Kanał wzrostowy zaznaczony kolorem fioletowym, w dniu dzisiejszym obserwujemy wyjście z kanału dołem. Jednak na tą chwilę jest ono nieznaczne, do tego dzisiejsze minimum wypadło na wsparciu wynikającym z luki cenowej. Jeśli nie jest to fałszywka to powinniśmy obserwować szybkie domknięcie luki a to powinno skutkować dalszym spadkiem indexu. Jak widać oznaczyłem fale jako ABC a takie oznaczenie wiązałoby się ze spadkiem poniżej ostatniego minimum. Alternatywnie może zostać ten ruch rozbudowany w impuls ale do tego trzeba wyjścia ponad ostatni szczyt i zanegowanie liczenia korekcyjnego, a patrząc na słabość względem indexu amerykańskiego to może o to być ciężko.

Interwał dzienny
Tutaj pozostajemy w szerokiej konsolidacji swoją budową przypominającej trójkąt. Zdecydowane wybicie powinno przynieść nam kierunek na przynajmniej kilka sesji. Wg mnie teraz powinniśmy kierować się w stronę dolnego ograniczenia. Dodatkowo oscylatory te szybsze także sugerują możliwość takiego ruchu.

środa, 14 marca 2012

fw po sesji 14.03.2012

Wykres na interwale m30 mógłbym właściwie zostawić z analizy po wczorajszej sesji http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2012/03/fw20-po-sesji-13032012.html . Zgodnie z tym co zostało napisane w poprzedniej analizie po wybiciu z kanału spadkowego obserwowaliśmy dojście kursu do rejonu 2350 pkt.

Może zacznę od wytłumaczenia czemu 2350 akurat w ten rejon celowałem:
1) 61,8% zniesienia spadku
2) równość odcinków 2239-2310 oraz tego rozpoczętego na 2276 (dokładnie na 2347)
Ostatnim czynnikiem jest linia oporowa przebiegająca lekko powyżej poziomu 2350 którą przedstawiam na interwale h1:

Podsumowując długa strona rynku zyskała przewagę. Linia oporu jeśli nie zostanie przebita może nieść za sobą mocniejsze osłabienie. Może także zostać wyrysowana formacja orgr gdzie początek prawego ramienia miały miejsce na dzisiejszym szczycie, ewentualnie lekko powyżej (np jutro naruszając max). Poważniejszym zagrożeniem będzie trwałe domknięcie dzisiejszej luki co wiązać się będzie ze spadkiem ceny znowu pod poziom 2300. Czyli najbliższe sesje powinny przynieść nam odpowiedź co do dalszego krótkoterminowego kierunku, w średnim terminie cały czas pozostajemy w konsolidacji.

wtorek, 13 marca 2012

fw20 po sesji 13.03.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła otwarcie w rejonie linii trendu oraz dość szybkie cofnięcie. Jednak końcówka należała do obozu pozycji długich. Zamknięcie obserwujemy nad poziomem 2305. Sądząc po sesji za oceanem to jutro powinniśmy dostać otwarcie powyżej poziomu 2310 co teoretycznie otwieram nam drogę przynajmniej w rejon 2350. Po drodze zagrożeniem może być zielona wewnętrzna linia trandu/linia szyi wybitej formacji rgr. Pamiętajmy, że jak w czwartek opisywałem mieliśmy formację wzrostową w rejonie dolnej powłoki chmury oraz w rejonie zniesienia 61,8% na tą chwilę ten układ cały czas daje w krótkim terminie przewagę długiej stronie rynku.

Przypominam także o tym, że już tylko 3 sesje gramy starą serię. A sądząc po lopie to jutro/czwartek dominująca powinna stać się seria M. Jak wiemy tydzień 3W przynosi różne niespodzianki także ostrożność wskazana.

poniedziałek, 12 marca 2012

fw po sesji 12.03.2012

Otwarcie piątkowej sesji wypadło w rejonie górnego ograniczenia kanału spadkowego ( można powiedzieć, że był atak na kanał) jednak szybka kontra krótkiej strony rynku nie pozwoliła na przebicie linii zaznaczonej kolorem fioletowym. Teoretycznie misie utrzymały swoją przewagę ale należy uważać, bo jeśli się pojawi kolejna próba to powinna ona być udana. Dzisiejsza sesja nie wniosła za dużo na wykresie ponieważ całe notowania odbywały się w wąskim przedziale cenowym. Jedyne co mogę napisać to, że dzisiejsze minimum wypadło w rejonie 50% zniesienia ruchu od dołka do 2310.
Patrząc z perspektywy mniejszego interwału to od 2310 budujemy lub zbudowaliśmy prawdopodobnie podwójny zygzak (DZZ -  WXY). Alternatywą byłaby formacja rgr wyrysowana na interwale m15 ale wybicie poniżej strefy 2278-76. Wg mnie jesteśmy/byliśmy w korekcie pierwszego ruchu up i jeszcze przynajmniej jeden ruch w górę powinniśmy w najbliższych dniach zobaczyć. Jeśli go zobaczymy to będzie to się wiązało z wybiciem z kanału spadkowego, a to powinno dać szansę na trwalsze rozbudowanie tego kierunku.

czwartek, 8 marca 2012

dzień kobiet na fw

Kontrakty po dotarciu, w dniu wczorajszym, do zniesienia fibo (zaznaczone na rysunku) wyrysowały w układzie dziennym formację młota (dodatkowo także harami). W dniu dzisiejszym układ ten został potwierdzony, co daje solidne fundamenty długiej stronie rynku.
Jeśli przejdziemy na mniejszy interwał (m30) to widzimy układ kanału spadkowego którego dolne ograniczenie co prawda zostało naruszone dołem ale zamknięcie wypadło już wewnątrz, dlatego go nie zmieniam i pozostawiam w takiej postaci na rysunku. Dzisiejsza sesja przybliżyła kurs do górnego ograniczenia. Moim zdaniem nastąpi nieduża korekta i powinniśmy mieć próbę ataku na wspomniany kanał a od tej próby powinien zależeć dalszy rozwój wydarzeń. Z układu fal strefa docelowa wychodziła w rejonie 2220-40 (została osiągnięta). Nie przedstawiam chwilowo obecnego rozrysowania falowego gdyż dziś zanegowana została wersja którą uważałem za podstawową a pozostałe dwie są dla mnie równoważne.

Przypominam także, że dzisiaj mieliśmy pełnie a poprzednia pełnia wypadła idealnie w PZ (07.02). Czyżby teraz PZ wypadł nam z jednodniowym wyprzedzeniem?? Potwierdzenia takiego myślenia należy szukać w wyjściu cen z kanału spadkowego.

środa, 7 marca 2012

fw20 po sesji 06.02.2012

Na rynku nic się nie zmieniło, dalej jak sugerowałem rozwijamy sekwencję spadkową. W czwartkowym wpisie podałem poziom spadku do rejonów 2220-40 (potwierdzenie zejście pod 2296) wtedy była to raczej abstrakcja i nawet otrzymałem 2 maile, że te poziomy do rozliczenia nie są realne. Jak widać są realne i można powiedzieć, że do tego rejonu już dotarliśmy. Najbliższy opór to 2262, kolejne 2273 oraz okolice 2296-2300. 2262 wydaje się najmniej istotny. Strefa docelowa spadku w tej fali wychodzi mi na rejon 2235-25 (w fali iiiw3 ale najpierw chyba korekta niższego rzędu jeszcze nastąpi) ale tam strona długa musi wykazać się chęciami do obrony.


Przypominam, że w dniu jutrzejszym mamy pełnię księżyca, a jak pamiętamy ostatnia pełnia idealnie wyznaczyła nam PZ na naszym rynku (07.02.2012).

wtorek, 6 marca 2012

fw20 szybka aktualizacja intra

W zasadzie to tylko rysunek zamieszczam na interwale h1. Czy zadziała takie wsparcie nie wiem ale mamy okolice dolnej bandy kanału. Więc jakieś szanse są.

PKO - KGHM

Na PKO nie doszło do wybicia ponad wskazany pkt we wpisie z tamtego tygodnia, także ewentualny sygnał zakupu staje się nieaktualny ponieważ już zeszliśmy poniżej ostatniego dołka. Czyli zakupów nie było, bo nie było sygnału na to pozwalającego. Natomiast kghm bardzo ładnie zadziałały okolice strefy docelowej wskazywanej we wpisie sporządzonym przez Georga i obserwujemy szybki spadek.

poniedziałek, 5 marca 2012

fw20 po sesji 05.03.2012

W weekend nie ukazał się wpis ale to ze względu na to, że w piątek nic ciekawego się na rynku nie działo. Dziś mieliśmy dużo ciekawszą sesję z przełamaniem wsparcia 2296 (ceną close). Co potwierdziło przewagę podaży. Na interwale m15 obserwujemy rozbudowywanie ruchu w dół. Poziom 2353 zadziałał jako opór i od tego momentu obserwujemy ruch w dół. Widzimy także na rysunku zaznaczoną szybszą linię trendu spadkowego dopiero jej pokonanie pozwoli na myślenie o odwróceniu tendencji spadkowej. Kwestię fal poruszę tylko w dwóch zdaniach dlatego, że wszystko się rozwija wg scenariusza spadkowego. Mianowicie w moim mniemaniu albo mamy do czynienia z klinem początkowym albo rozbudowujemy falę nr 3 (oznaczenie iw3 z ostatniego wpisu wtedy w mocy).

Reasumując oporem najbliższym powinny być okolice 2300 a wyżej 2320.
Na koniec wspomnę tylko o rynku amerykańskim na którym osiągnęliśmy z małym naruszeniem poziom docelowy 1376. Czekamy na potwierdzenie oporu poprzez wyjście z klina w układzie dziennym (ceną close).

piątek, 2 marca 2012

fw20 po sesji 01.03.2012

Wczorajsza sesja nie wniosła nic nowego na wykresie. Byki obroniły poziom 2300 i uchroniły się przed dalszą przeceną. Kluczowym oporem w tym momencie pozostaje 2353-54 natomiast wsparciem 2296, a następnie okolice 2280 jako linia po ostatnich dołkach. Rysunku nie zamieszczam bo zupełnie nic się na nim nie zmieniło.
Amerykańskie indexy także obroniły się przed wybiciem z klina także dalej sygnału sprzedaży nie ma na tamtym rynku.

czwartek, 1 marca 2012

fw20 po sesji 29.02.2012

Po poniedziałkowym młocie kurs wczoraj dotarł do rejonów zniesienia fibo dla potencjalnej fali iiw3 ( na rysunku zaznaczałem klasyczny opór na 2353, w komentarzu pod czwartkowym wpisem zwracałem uwagę na zniesienie dla potencjalnej fali iiw3, dodatkowo na 2357 mieliśmy równość odcinków od poniedziałkowego dna). Wczorajsza świeca ma wymowę spadkową, do tego mamy najniższe zamknięcie od osiągnięcia szczytu na 2418. Wszystko to pozwala nam mówić o sporej szansie na kontynuację spadków. Jeśli pokonamy 2296 i przyjmiemy oznaczenia czerwone z rysunku to rynek powinien zmierzać w stronę 2240-2220. Nadzieją dla byków może być udana obrona okolic 2300 i rozbudowanie ruchu w górę - ale jest to scenariusz mniej prawdopodobny.
Być może wreszcie nasze miśki dostaną pomoc zza oceanu gdzie S&P dotarł do typowanej strefy oporu w okolicach 1376 oraz wyrysował spadkową świecę. Jeszcze potrzeba wyjścia z klina i tam także przynajmniej korekty kilkudniowej możemy się spodziewać.