wtorek, 28 lutego 2012

fw20 po sesji 27.02.2012

Dzisiaj bardzo szybki wpis. Mianowicie wg mnie mamy strukturę 5 fal na kontraktach od poziomu 2394. Obecna sytuacja to albo korekta ruchu od 2394 albo nowy impuls wzrostowy. Dodatkowo świeca jaka powstała czyli młot daje nadzieje bykom na nowe szczyty. Ta formacja musi być potwierdzona. Potwierdzenie powyżej 2326 - negacja poniżej wczorajszego minimum opory tak jak na rysunku. Pozdrawiam

poniedziałek, 27 lutego 2012

pko bp 27.02.2012

Ciekawa sytuacja na PKO:
-50% ostatnich wzrostów
-c=127% a (zaznaczone na drugim rysunku)
- młot na dzisiejszej świecy (troszkę mały obrót i tutaj ostrzeżenie)
- patrząc po samych korpusach harami dwie ostatnie świece
 Wolniejsze oscylatory typu MACD nie sprzyjają zakupom natomiast szybsze np Stoch zawracają ze strefy wyprzedania. Ze względu na mały obrót na młocie oraz MACD jakby ktoś się decydował proponuje mały procent portfela na to przeznaczyć.
Także wybicie piątkowych maximów upoważnia do zakupu akcji z sl pod dzisiejszym dołkiem (sl procentowo to jakieś 4,5%)
Rysunek1

Rysunek2

kghm by George

Witam przedstawiam rysunek oraz kilka zależności wypatrzonych przez kolegę Georga dla rynku miedziowego:
 W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego bardzo ważny pkt wychodzi w rejonie 154 zł a składają się na niego:
- równość poprzedniego ruchu wzrostowego (skala logarytmiczna)
- linia trendu
- połowa świecy z 2011.11.18

niedziela, 26 lutego 2012

fw20 po sesji 24.02.2012

Piątkowa sesja za dużo na wykresie nie zmieniła. Mamy niższy dołek oraz niższy szczyt dla ruchu spadkowego. Osiągnięte zostało także dolne ograniczenie kanału spadkowego. Jeśli zobaczymy tutaj zdecydowaną kontrę długiej strony rynku wstępnie oznaczymy te spadki jako fale 4 i będziemy oczekiwać ruchu wzrostowego - ale tutaj potrzeba jakiejś formacji na wykresie dziennym sugerującej takie właśnie rozegranie. Na razie mamy cały czas ruch spadkowy  z wyraźnym wytraceniem impetu w strefie wsparć. Także można powiedzieć, że pierwsze sesje nowego tygodnia powinny nam sporo powiedzieć o obecnej kondycji naszego rynku. Pierwszy opór znajduje się bardzo blisko i jest to linia dla potencjalnego małego klina przebiegająca w rejonie 2334.

czwartek, 23 lutego 2012

fw20 po sesji 23.02.2012

Na naszym rynku mieliśmy kolejną spadkową sesje. Zamknięcie zarówno dla wig20 jak i dla kontraktów wypadło na minimach sesyjnych. Kontrakty utrzymały dolne ograniczenie flagi/kanału wzrostowego. Na tą chwilę dalej możemy przyjmować, że fala spadkowa to fala nr 4 w ruchu wzrostowym. Ale aby to rozumowanie się potwierdziło  potrzeba kontry długiej strony rynku - gdyż słabość względem pary eurusd oraz kontraktów amerykańskich dzisiaj raziła w oczy. Jeśli byki nie zaczną kontry to oznaczenia ulegną zmianie na znacznie bardziej spadkowe ale o tym w dalszej części.
Zacznijmy od interwału m15 gdzie widzimy dwa potencjalne impulsy - być może jeszcze ten drugi nie jest skończony ( może to być abc jako fala 4 ale może także być rozbudowane do większego ruchu spadkowego o tym przekonamy się niebawem).
Proszę zauważyć, że fale 2 i 4 w drugim ruchu są sobie równe i mają po 23 pkt (dawałem w dzień rysunek na chacie z tą równością). 
Interwał dzienny dla naszych fw:
A tutaj wersja alternatywna gdyby rynek pogłębiał spadki (wersję alternatywną przedstawiam na indexie wig20). Jest to wersja z trójkątem pędzącym przedstawiana dawno temu w jednym z wpisów o sytuacji długoterminowej. Również na chacie Cherry przedstawiał tą wersję.

środa, 22 lutego 2012

fw po sesji 22.02.2012

Jak wiedzą czytający chat preferowanym rozwiązaniem w mojej ocenie było rozbudowanie ruchu w dół. Tak też się stało. Poniżej zamieszczam tylko rysunek z interwału m15 z potencjalnym kanałem fioletowym/flagą oraz oznaczeniami falowymi. Jest troszkę tego tam naniesione, ale myślę, że wszystko jest czytelne. Oznaczenia fioletowe WXY odnoszą się do podwójnego zygzaka (przy tych oznaczeniach dołek dzisiejszej sesji to dołek fali 4). Natomiast drugie oznaczenia literowe wprowadzam ze względu na już kilka razy przytaczaną słabość naszego rynku. Jeśli dzisiejsze minimum zostanie pokonane przed wyjście powyżej 2354 to nabiorą one dla mnie dużo większego znaczenia. Wtedy konsolidacja nad dzisiejszym dołkiem zostanie oznaczona jako fala 4 czerwona całość ruchu od 2394 będzie impulsem. Jeśli tak się stanie to będziemy mieć ułożenie dwóch impulsów od 2418 których równość wypada na wyliczanym wczoraj poziomie 2310. I gdyby to miałbyć tylko zygzak to ten poziom powinien zatrzymać niedźwiedzie zapędy. W przeciwnym wypadku wzrośnie prawdopodobieństwo większego ruchu w dół. Na bieżąco w komentarzach oraz na chacie będę się starał wszystko opisywać. Poziomymi kreskami zaznaczone potencjalne opory najbliższe dla ewentualnego ruchu wzrostowego.
Aha dodam jeszcze ciekawostkę. Mianowicie dzisiaj kontrakty ustanowiły nowy dołek dla tego ruchu spadkowego natomiast index swojego dołka nie poprawił. Jest to pewnego rodzaju dywergencja - w przeszłości pojawiająca się w punktach zwrotnych ale czy będzie tak tym razem to już czas pokaże.

wtorek, 21 lutego 2012

fw20 po sesji 21.02.2012

Marazmu ciąg dalszy. Tak najkrócej można skwitować dzisiejszą sesję. Dlatego o jej przebiegu nie będę się zbytnio rozpisywał. Zaznaczę tylko, że minimum wypadło w rejonie 61,8% ostatniej zwyżki (2334-2394) co przedstawione jest na poniższym rysunku. Dalej kurs może zmierzać w stronę dolnego ograniczenia kanału/flagi również zaznaczonego na rysunku.
W kresce dziennej mieliśmy obronę wspomnianego we wczorajszej analizie wsparcia (dodatkowo zbiegło się ono z fibo 61,8% o którym wczoraj zapomniałem napisać).
Aha flaga z pierwszego rysunku jest aktualna do momentu jak nie zostanie pokonane 2394. W razie przełamania dzisiejszego minimum zwiększy się prawdopodobieństwo ruchu w stronę dolnego ograniczenia. Licząc się z takim ruchem mamy (zakładając, że 2394 nie zostanie pokonane i że będziemy zmierzać w stronę dolnego ograniczenia z pierwszego rysunku):
2310 - 38,2% ruchu 2137-2418
2310 jako równość fal 2418-2334 = 84 pkt, 2394-84=2310
Także w razie spadków to mamy potencjalne miejsce geometryczne. W razie pokonania 2394 należy się liczyć z atakiem na 2420 i wyżej. W razie pokonania wczorajszych maximów przedstawię potencjalne ciekawe miejsca geometryczne.

poniedziałek, 20 lutego 2012

fw20 po sesji 20.02.2012

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od luki w górę. Zamknięcie jednak wypadło 1 pkt niżej niż zamknięcie piątkowe. Teraz obraz techniczny. Początkowo wszystko wskazywało na powrót do zakresu konsolidacji przed spadkiem czyli powyżej 2380.  Maxium sesyjne wypadło jednak w rejonie linii prowadzonej przez wierzchołki 2418 oraz 2413 - kolor fioletowy ale także w rejonie linii szyi starej formacji rgr, której zasięg już został zrealizowany - okolice 2388 nie zaznaczona na rysunku. Do tego wyrysował się malutki rgr (wybity przy 2379) z zasięgiem w rejon 2365-60 oraz wybity został szybszy kanał wzrostowy (kolor czerwony).

Jeśli dzisiejsze maximum nie zostanie pokonane to istnieje spore prawdopodobieństwo ruchu w stronę dolnego ograniczenia fioletowego kanału/flagi (czyli poniżej 2334). Ze względu na to, że ruch w górę przypomina DZZ - podwójny zygzak oznaczany wxy gdzie równość fal w=y wypadała na poziomie 2393 (maximum sesyjne 1 pkt wyżej). Rysunek - czerwonym kolorem zaznaczona równość fal W=Y:
Wsparcie wynikające z kreski dziennej to okolice 2355-53.

Sygnity w kresce dziennej

Kreska dzienna dla spółki sygnity. Mamy ruch wzrostowy utrzymujący się od sierpnia 2011 roku.Na początku listopada 2011 ustanowione zostało pierwsze maximum które w ostatnim tygodniu zostało pokonane. Jednak kurs wyrysował mniejszy kanał wzrostowy którego górne ograniczenie zastopowało w ostatnim tygodniu ruch w górę. Dzisiejsza świeca na razie obrazuje tylko powrót do wybitego maximum listopadowego (opór który teraz powinien być wsparciem). Jeśli to tylko potwierdzenie wsparcia spółka powinna zmierzać w stronę większego ograniczenia zaznaczonego kolorem czerwonym.

niedziela, 19 lutego 2012

fw20 - krótko

Nie starczy mi czasu by w dniu dzisiejszym zrobić nowy wpis o naszym rynku. Zaznaczę tylko, że okolice 2380-75 to strefa oporowa i należy uważać by tutaj rynek nie wyrysował np jakiegoś orgr  z targetem na nowe szczyty. Wsparcia dalej w rejonie 2340 no i minimum 2334. Pozdrawiam

piątek, 17 lutego 2012

sp500 - próba oznaczenia fal

Liczenie fal dla indexu amerykańskiego od dołka na 1300 gdzie uważam, że zakończyliśmy falę iv w ruchu od 1200. Przedstawiam taką numeracje fal, gdyż w dniu dzisiejszym wychodzi mi pewna projekcja czasowa dla tego indexu. Dodatkowo przy takim liczeniu fale 5=1 wypada w rejonie 1362-63.
Oraz interwał dzienny:
Pamiętajmy, że są to tylko oznaczenia falowe. Potwierdzeniem rozpoczęcia jakiejś korekty byłoby dopiero złamanie czerwonego ograniczenia wzrostowego a następnie zejście indexu poniżej 1337 (pozioma kreska na rysunku).

czwartek, 16 lutego 2012

fw20 po sesji 16.02.2012

Dzisiejsza sesja doprowadziła do wybicia dołka ale tylko o 6 pkt po czym mieliśmy bardzo szybki ruch w górę. Jednak końcówka to znowu dominacja krótkiej strony rynku. Takie szarpane sesje z nachodzeniem się fal/wybijaniem krótkoterminowych wsparć oporów są charakterystyczne dla fal 4 lub dla zmiany trendu w średnim terminie. Do tego wszystkiego LOP (liczba otwartych pozycji) przez całą sesję rósł i osiągnął bardzo wysoką wartość 126196. Świadczy to o tym, że obie strony są bardzo pewne swego. Co do obrazu technicznego to dziś jako wsparcie zadziałała luka 30/31.01.2012. Kanał rysowany w ostatnich wpisach na interwale m10 został dziś dość znacznie wybity/naruszony po czym nastąpił powrót do wewnątrz w takim razie ta kreska nie stanowi już dla nas tak istotnego ograniczenia. Wracając do luki to jej poziom to 2331-34. Dodatkowo dziś został zrealizowany pełny zasięg szczytowego rgr zaznaczonego na rysunku (2335 wg mojego mierzenia on wynosił). Naprawdę ciężko prognozować potencjalne zachowanie rynku, jeśli założymy, że jest to tylko fala 4 to może się ona skończyć w każdej chwili (równość odcinków wypada w rejonie 2310 Y=W - oznaczenia dla korekty DZZ, które także jest potencjalnym zniesieniem 38,2% fali nr 3). Ale równie dobrze wsparcie na 2334 może być na tyle silne (w jego pobliżu mamy Y=61,8% W - na poziomie 2332), że rynek wybroni się w tym rejonie. Warunek równości czasowej dla fali 2 (2228-2137) oraz potencjalnej fali 4 został już spełniony, więc nic nie stoi na przeszkodzie by rynek kończył tą szarpaninę. Drugi aspekt o którym wspomniałem to jest odwracanie trendu - na tą chwilę przesłanką która pozwala o tym mówić jest mocno rosnący lop wraz z mocnymi szarpaninami intra na rynku oraz sekwencja coraz niższych szczytów i dołków która od 2418 cały czas zostaje zachowana.
Rysunek intra:
Przyznam, że od strony technicznej bardziej to wszystko pasuje na falę 4, jednak ten lop, zachowanie rynku na ostatnich sesjach oraz słabość względem rynku amerykańskiego  nie dają mi spokoju.

środa, 15 lutego 2012

fw20 po sesji 15.02.2012

Dzisiaj także zamieszczam kreski w interwale m10. Kanał czerwony dzisiaj można powiedzieć, że zatrzymał odbicie zapoczątkowane luką otwarcia (nie klasyczną luką bo wszystko odbyło się w zakresie wczorajszych notowań). Ataku na dolne ograniczenie na razie nie obserwowaliśmy. Ale proszę zwrócić uwagę, że cały czas mamy sekwencje niższy dołek - niższy szczyt. Dziś także mieliśmy pierwszą próbę wyłamania wsparcia broniącego się już od kilku sesji ale byk się wybronił. Tym samym mamy naruszenie fioletowej linii szyi formacji rgr (jutro zobaczymy czy to tylko naruszenie czy jednak spadek zostanie pogłębiony).
Rysunek:

W układzie dziennym mamy zarys kanału (dolne ograniczenie odkładane jako równoległe do górnego - zbiegło się z dzisiejszym minimum). Jednak aby ten układ był kanałem to dzisiejsze minima powinny być utrzymane - dlatego, że ten kanał nie ma drugiego punktu zaczepienia tylko dzisiejsze minimum. Jeśli zostanie ono pokonane to nie będziemy tego rozpatrywać w kwestii kanału wzrostowego.
Rysunek:

Tych którzy się nie zapoznali odsyłam także do wpisu dotyczącego rynku amerykańskiego:
http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2012/02/sp500-w-kresce-dziennej.html

SP500 w kresce dziennej

Wykres dzienny na indexie amerykańskim S&P500. Bez oznaczania fal. Jak już kiedyś rysowałem wszystko układa się w klina ale zgodnie z teorią to wybicie powinno już nastąpić. Technicznie to mamy konsolidację w rejonie maximów z lipca 2011. Oraz kreskę oporową zaznaczoną kolorem fioletowym. Najbliższe wsparcie to kreska czerwona którą jak widać rynek respektuje w momencie jej przełamania powinno rozpocząć się jakieś cofnięcie. Jeśli fala 4 w ruch od 1150 to mniej więcej w rejon 1310-1290 (bez ruszania 1266). Tyle na szybko o rynku amerykańskim.
Rysunek

wtorek, 14 lutego 2012

fw20 po sesji 14.02.2012

Dzisiejsza sesja nie przynosi wyłamania wsparcia na poziomie 2344 chociaż zamknięcie wypadło tylko 2 pkt od tego poziomu. Strefa wsparcia 2344-47 broniła się już kilka razy dlatego jest to bardzo mocne punkt obrony długiej strony rynku. Dzisiejsze wyjście w górę pozwoliło narysować nam dość foremny kanał spadkowy (kolor czerwony na wykresie). Jeśli rynek pokona 2344 to powinien zmierzać w kierunku dolnego ograniczenia. Negacja spadków na tą chwilę to wg mnie wyjście powyżej dzisiejszego maximum sesyjnego (cały czas piszę o sytuacji krótkoterminowej dla ruchu od szczytu na 2418). Sytuacja falowa stała się troszkę zamotana i dopiero w razie pokonania 2344 lub 2378 stanie się troszkę jaśniejsza (za dużo możliwych opcji obecnie). Patrząc jeszcze od strony potencjalnych formacji to dzisiejsze maximum można potraktować jako powrót do wybitej linii szyi mniejszego rgr, natomiast minimum wypadło w rejonie linii szyi nie wybitego większego rgr (fioletowe kreski na wykresie).
Rysunek interwał m10 by lepiej wszystko uchwycić:

fw20 szybka aktualizacja intra

Dziś wpis się nie pojawił sam w sobie. Ale postanowiłem teraz wrzucić oznaczenia falowe wg których mamy do czynienia z końcem korekty na poziomie 2344 albo to co obecnie rysujemy to fala X i nastąpi jeszcze spadek na falę Y. Wszystko na rysunku:

poniedziałek, 13 lutego 2012

wpis jutro

Ze względu na brak czasu wpis pojawi się jutro do południa lub rano. Chociaż krótko mogę napisać. Że fala 4 jest możliwa dalej jak na rysunku jeśłi nie przejdziemy 2367 przed spadkiem pod 2344. Jeśli natomiast przejdziemy to mamy po korekcie albo zostanie ona rozbudowana do WXY większego. Wszystko postaram się jutro do południa opisać pozdrawiam

niedziela, 12 lutego 2012

fw20 po sesji 10.02.2012

Piątkowa sesja przyniosła dalsze spadki. Tak jak opisywałem po pokonaniu czwartkowego minimum rynek kontynuował przecenę. Czerwony kanał który dalej zamieszczam na rysunku wybity został w czwartek na poziomie 2395, oprócz tego mamy wybitą formację rgr w rejonie 2378-80. Wszystko to przemawiało za korektą - spadkiem. Kanału spadkowego nie nanoszę gdyż na tą chwilę jest on stromy i bardzo wąski. Pierwsza strefa docelowa dla spadku (rejon 2350) została osiągnięta ale w moim odczuciu to jeszcze nie koniec, postaram się to uzasadnić na kolejnym rysunku.



Wspomniany parę linijek powyżej kolejny rysunek wygląda tak:
Zszedłem tutaj by oddać istotę sprawy na interwał 5-minutowy. Mianowicie chodzi o układ falek który zostanie potwierdzony po przełamaniu 2344 jeśli tak się stanie to widziałbym zakres ruchu do okolic 2320-2305 (kilka projekcji cenowych w tych rejonach) gdzie powinno nastąpić przynajmniej dłuższe zatrzymanie.

Przypominam jeszcze dzienny wykres indexu wig20 gdzie strefa oporowa + oscylatory potwierdzające silny opór zadziałały bardzo ładnie. Po sile spadku otrzymamy odpowiedź czy to tylko korekta, czy trwały powrót do spadków. Kreska oporowa jeśli będzie jeszcze atakowana to powinna zostać przynajmniej naruszona.

 Kontrakty natomiast w układzie dziennym zamknęły się poniżej 2348 a więc otwarcia tej ostatniej długiej białej świecy. Wszystko to wskazuje, że nawet jeśli mamy do czynienia tylko z korektą to powinna ona jeszcze troszkę potrwać. Falowo w układzie dziennym uważam, że mamy w grze falę 4 w ruchu od 2117 lub wracamy do spadków. Odpowiedź powinna przyjść w najbliższych dniach. Jeśli znajdę czas to postaram odnieść się jeszcze dziś/jutro do rynku amerykańskiego.

czwartek, 9 lutego 2012

fw20 po sesji 09.02.2012

Dzisiejsza sesja przebiegła pod dyktando krótkiej strony rynku. Czerwony kanał został wybity na poziomie około 2395, a właściwie to linia kanału "dogoniła cenę". Sytuacja o tyle ciekawa, że byk odpuścił utrzymywanie tego ograniczenia, a próba utrzymania w kanale wiązałaby się z  wybiciem oporu na w20 z interwału dziennego. Przypominam, że pewna projekcja cenowa wypadała w rejonie 2415-20 i na tą chwilę maximum cenowe zawiera się w tym przedziale. Dodatkowo jest ono potwierdzone szczytem w dzień pełni 07.02. Wykres z kanałem:
Troszkę mniejszy interwał m15 przedstawiam poniżej. Mamy potencjalną formację rgr. Wybitą intra jednak close wypadł w rejonie linii szyi (potwierdzeniem będzie złamanie dzisiejszego minimum). Także dalsze spadki powinny doprowadzić do około 40 pkt zasięgu formacji. Z drugiej strony mamy kanał cenowy oznaczony kolorem czerwonym gdzie równość odcinków w tym kanale wypadała w rejonie dzisiejszego minimum,  może to być dodatkowo formacja flagi. Sytuacja jest zatem bardzo ciekawa w perspektywie krótkoterminowej, być może już jutro zobaczymy jaką drogę wybiera rynek.




 Na koniec jeszcze przytaczany już wykres indexu wig20 w skali dziennej. Mamy silny opór z którym na tą chwilę rynek nie mógł sobie poradzić. No ale jeśli byłaby to tylko flaga na wykresie kontraktów to wtedy kolejny atak powinien być udany. Na wykresie tym obserwujemy także sygnał sprzedaży na oscylatorze stochastycznym który faworyzuje krótką stronę rynku.

fw po sesji 08.02.2011

Wczorajsza sesja nie przyniosła znaczących zmian. Zmienność to "tylko" 21 pkt. Dalej obserwujemy konsolidacje pod ostatnim maximum. Na uwagę zasługuje fakt kolejnej już obrony dolnego ograniczenia kanału wzrostowego w końcówce sesji. Do czasu jego przełamania a następnie pokonania strefy 2370-75 nie możemy mówić o niczym więcej jak tylko o ewentualnej korekcie płaskiej. Także technicznie nie ma ani jednego sygnału sprzedaży na tą chwilę. Oscylatory szybsze są w strefie wykupienia nieśmiało dając sygnały sprzedaży ale nas interesuje sygnał potwierdzony ruchem ceny.

wtorek, 7 lutego 2012

fw20 po sesji 07.02.2012

Dzisiejsza sesja na pewno do nudnych nie należała. Po otwarciu na poziomie wczorajszego zamknięcia kontrakty ustanowiły nowe maximum 2418 (w weekend we wpisie pisałem o pewnej projekcji która mi wychodzi na 2415) następnie obserwowaliśmy spadek i postój przy minimach. Rejon zatrzymania zapędów podaży to bardzo istotne miejsce - ograniczenie wielokrotnie już wspominanego kanału wzrostowego. Przy znacznym wzroście amerykańskich indexów byki wybroniły wspomniane wsparcie. Dodatkowo w tym miejscu przebiegała linia wsparcia po dołkach 2372-74. Mamy w tym układzie bardzo istotny punkt dla długiej strony rynku. Do czasu jak rynek znajduje się powyżej ma ona nadal przewagę. Ale przełamanie może doprowadzić do większej przeceny punktami docelowymi dla takiego ruchu staną się wtedy okolice 2350 oraz 2310-20. Dodatkowo w oparciu o fioletową linię po dołkach może zostać zbudowana formacja głowy z ramionami (RGR).
Dodam jeszcze tylko wykres w20 pokazujący, że jesteśmy w pobliżu silnych oporów. Również tutaj obowiązuje analogiczny kanał jak na kontraktach. Oraz dodałem jeszcze oscylator stochastyczny który "cały czas nie może doczekać się korekty ".

fw 20 po sesji 06.02.2012

W układzie sił dalej nic się nie zmienia. Czerwony kanał obowiązuje - przewaga byków widoczna po raz kolejny. Mimo tego, że wiele czynników wskazuje na możliwość rozpoczęcia korekty długa strona rynku dalej kontroluje sytuację. Dopiero przełamanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego da nam sygnał do ewentualnej większej korekty. Układ falowy pozostaje taki jak we wpisie weekendowym.

niedziela, 5 lutego 2012

fw20 po seji 03.02.2012

Nasz rynek dalej powoli ale w górę. Kolejny wzrostowy tydzień. Wykres m30 pozostaje ten sam. 2415 mam pewną projekcję wynikającą ze zniesienia zewnętrznego jednej z fal. Nie będę za dużo się rozpisywał na temat ostatnich ruchów bo obraz jest cały czas taki sam. Kanał czerwony trzyma i dolne ograniczenie jest coraz wyżej. W tym momencie już powyżej 2350.
Proponowane oznaczenia fal na interwale m15:
 W oznaczeniach tych pierwsza rozpiska zakłada, że jesteśmy w fali 3 (niedaleko jej końca) i po fali 4 kolejny ruch nad szczyty będzie. Natomiast oznaczenia alternatywne na tą chwilę pozostawię bez komentarza jak będzie coś szło w ich kierunku wtedy napiszę o tym coś więcej.

Przypominam także, że w tym tygodniu 07.02 wypada pełnia księżyca a jak wiemy często w okresie pełni - nowiu występują przynajmniej krótkoterminowe punkty zwrotne.

sp500 przegląd

Rynek amerykański w dalszym ciągu wykazuje się dużą siłą. Zrobiłem oznaczenia falowe ruchu od szczytu w 2011 roku. Rozrysowałem założenia podstawowe oraz alternatywne. Klin wyrysowany na dziennym to raczej po prostu układ kresek które się ułożyły w klina - trendowa i oporowa.
Tutaj rysunek dla interwału m30 na indexie amerykańskim gdzie przyjąłem pewne oznaczenia falowe. Wg tych oznaczeń kurs nie może wyjść powyżej około 1370 bez zaliczenia korekty/dłuższej konsolidacji (Ze względu na to, że czerwona fala 3 jest krótsza od fali 1 to 5 fala nie może być dłuższa niż 3). W przypadku gdy tak się stanie to oznaczenia są błędne i należy szukać innych rozwiązań. Ostatnia moja analiza zakładała, że w tej dłuższej korekcie już jesteśmy jak widać była to tylko falka niższego rzędu. Gdyby się ta wizja miała zmaterializować to w najbliższych dniach powinien zostać ustanowiony lokalny szczyt przynajmniej na kilka sesji. Wszystko widać na załączonych szkicach.

czwartek, 2 lutego 2012

JP Morgan ciekawe miejsce

Przeglądając dzisiaj walory z USA zauważyłem bardzo ciekawe miejsce na JPM. Wielu graczy interesuje się rynkiem amerykańskim oraz poszczególnymi spółkami działającymi na tym rynku. Jak widzimy szczycik z sierpnia 2011 roku na tą chwilę stanowi dość solidną zaporę cenową i daje szansę na utworzenie się niedużej formacji podwójnego szczytu z linią szyi zaznaczoną kolorem niebieskim. Jednak taka sytuacja nie przekonałaby mnie do robienia oddzielnego wpisu. Natomiast w tym samym rejonie cenowym mamy równość dwóch ruchów z dołka 04.10.2011. To już podwójny argument świadczący o sile tego oporu. Zdecydowane pokonanie otwiera drogę do dalszych wzrostów natomiast wybicie linii szyi powinno doprowadzić przynajmniej do realizacji formacji podwójnego szczytu. W przypadku przebicia linii szyi powstaną dywergencje na oscylatorze stochastycznym oraz utrzyma się sygnał sprzedaży na MACD. W razie wybicia szczytów i dalszego ruchu na północ potwierdzi to tylko siłę tych akcji. Dlatego mamy bardzo ciekawe miejsce.

fw20 02.02.2012

Dzisiejsza sesja przyniosła nam wyższe o 2 pkt otwarcie oraz szybki atak na okrągły poziom 2400 pkt. Szybka kontra podaży sprowadziła kontrakty do sesyjnego minimum na poziomie 2372. Kanał czerwony nadal aktualny, dzisiejsze maximum wypadło w obrębie jego górnego ograniczenia (parę pkt poniżej). Z szybszych kresek to mamy wybicie z rysowanego wczoraj klina oraz następnie powrót pod jego ograniczenie. Jeśli rynek zdecyduje się grać tą formację to szacowany spadek mógłby nas zanieść poniżej 2350 - w rejon dolnego ograniczenia kanału cenowego. Potwierdzeniem takiego ruchu powinno być wybicie dzisiejszego minimum.

Pamiętajmy, że na tą chwilę mimo słabnącej siły oraz pojawiających się dywergencji dominujący trend dalej jest wzrostowy. Dzienny wskaźnik STS cały czas przebywa w strefie wykupienia dając nadzieję na "jakąś" kontrę krótkiej strony rynku. Do tego na oscylatorach w mniejszej kompresji czasowej mamy dywergencje ale jeśli zostaną zignorowane to świadczy to o bardzo dużej sile. Na rysunku dziennym zaznaczone główne linie które na tą chwilę układają się w trójkąt symetryczny.
Dodatkowo na w20 oraz bardzo często pomijanym  w20usd (przy umacniającej się złotówce zakładamy, że weszła zagranica i ten index staje się bardzo ważny) mamy coś na kształt formacji wisielca ale należy pamiętać, że w tej sytuacji w jakiej wystąpił potrzebuje on sporego czarnego korpusu kolejnej świecy dla potwierdzenia bo jak wiemy formacje jedno świecowe w tym ruchu bardzo często były  negowane.

środa, 1 lutego 2012

fw20 01.02.2012

Pierwsza sesja nowego miesiąca także przebiegła pod znakiem wzrostów. Cały czas obowiązuje czerwony kanał cenowy. W skali intra fioletowe kreski mogą być klinem mniejszym lub większym - dwie wersje narysowane. Ale potwierdzenie to dopiero ewentualne wybicie. Także na ten moment można powiedzieć, że mamy tylko zarys takiej figury.
Dodatkowo zamieszczam położenie kursu wg dawno nie przypominanej techniki ichimoku. Tutaj w interwale dziennym widzimy także trwający w najlepsze trend wzrostowy. Wybicie chmury w rejonie 2260. Najbliższe dzienne wsparcia wg tej metody to okolice 2320 oraz 2280-85. Rysunek z platformy MT.

Reasumując to co w ostatnich wpisach dalej przewaga długiej strony rynku. Wczorajszy górny cień zniwelowany został w początkowej fazie sesji. Dalej nie mamy większej korekty niż 40-50 pkt. Do tego wzrosty potwierdzane są umacniającym się pln. Co pozwala na tą chwilę stwierdzić, że puki nie będzie odwrotu od złotówki to na większe spadki nie ma co liczyć (EM na tą chwilę wróciły do łask).

fw20 po sesji 31.01.2012

Za nami ostatnia sesja w styczniu. Ustanowione zostało nowe maximum na poziomie 2376. W końcówce sesji mieliśmy szybkie cofnięcie o prawie 40 pkt i zamknięcie nieznacznie powyżej ostatniego maximum. Na wykresie dziennym pozostała świeca z górnym cieniem. Można ją nazwać spadającą gwiazdą (ja jednak wolę gdy spadająca gwiazda ma korpus koloru czarnego), także po prostu mamy świecę z malutkim korpusem a dużym górnym cieniem. To cały czas wskazuje nam na możliwość ataku w każdej chwili obozu pozycji krótkich, jednak nadrzędny ruch do tej pory jest wzrostowy i potrzeba przynajmniej wyłamania z kanału zaznaczonego na interwale m30 by mówić o jakiś próbach krótkiej strony rynku. Na temat S&P - podobnie jak w poprzednim wpisie.
Kilka osób pytało mnie o historię chata - w razie co proszę pisać na maila zawsze z ostatnich 2-3 dni mogę podesłać. Pozdrawiam