piątek, 30 grudnia 2011

fw-intra

Wczorajszy wpis chciałbym jeszcze uzupełnić o sytuację, gdzie wzrost może być tylko korektą spadku w takim przypadku po małej korekcie powinna przyjść druga fala odbiciowa (wstępnie rejon 2180-95) a potem powrót do spadków. Przy naszej obecnej słabości ten wariant jest równie prawdopodobny co wzrost do 2230, a może nawet on powinien być na pierwszym miejscu. A teraz chciałem Wszystkim życzyć szczęśliwego Nowego Roku, oby był dużo lepszy niż obecny.

czwartek, 29 grudnia 2011

fw20 - przedostatnia sesja w 2011 roku

Co do wczorajszego wpisu nie za dużo się zmieniło. Ale na uwagę zasługuje fakt naruszenia poziomu 2150 i szybkiego powrotu. Taka sytuacja i powstała na wykresie dziennym świeca sugeruje, że byk jeszcze nie powiedział ostatniego słowa w tym odbiciu i przy sprzyjających warunkach zewnętrznych poziomy około 2230 mogą dalej być aktualne, a teraz sam wykres:
Zamieściłem wykres z pewnymi oznaczeniami falowymi ale one zakładają jeszcze wyjście nad 2207. Alternatywnie tam gdzie duże litery A oraz B należałoby zamieścić oznaczenia 1 oraz 2. Czerwoną linią zaznaczyłem poziom 2175-74 który w krótkim terminie może być np linią szyli dla formacji orgr. Dodatkowo linia fioletowa to wyłamana dziś linia trendu na godzinach  rysowanego od poziomu 2207 (wyłamanie nastąpiło na poziomie 2159-60). Gdyby oznaczenia AB były prawidłowe to fala C mogłaby dojść z dużym prawdopodobieństwem do okolic 2235-40. W szerszym ujęciu obowiązuje dalej kanał spadkowy pokazany we wczorajszym wpisie (tylko właśnie zasięg 2235-40 wiązałby się z naruszeniem tego kanału). Dlatego równie dobrze możemy szybko wrócić do spadków jednak przełamanie linii na h1 oraz świeca z układu dziennego która dodatkowo naruszyła zniesienie 61,8% po czym szybko zawróciła może sugerować rozbudowanie ruchu w górę.
Na koniec jeszcze mała ciekawostka gdzie wypadło dzisiejsze minimum i czemu to nie jest przypadkowe miejsce.
2207-2170=37 - pierwsza falka spadkowa oznaczona na wykresie jako a
2185 - szczyt falki korekcyjnej oznaczonej na wykresie jako b
2185-37=2148 - low z dziś 2 pkt poniżej
takie proste wyliczenia których ja we wpisach nie przedstawiam gdyż koncentruje się na najprostszych układach (bez fal).
pozdrawiam

środa, 28 grudnia 2011

fw20 oraz w20 po sesji 28.12.2011

Fw układ godzinowy zmian nie ma. Dalej przewaga krótkiej strony rynku, kanał obowiązuje. Poruszany we wczorajszym wpisie klin a właściwie jego budowanie zostało zanegowane. Teraz sytuacje falową mamy dość skomplikowaną ale sądząc po świecy dziennej to albo wracamy do spadków albo jest to element rozszerzonej fali b po której przyjdzie jeszcze wyczekiwany wzrost w ramach fali c. Tak samo wspominany ostatnio układ koślawego orgr nie został jeszcze co prawda zanegowany ale powrót pod linie szyi podważa jego słuszność.








Chciałbym jeszcze pokazać wykres w20 bo tutaj nie mieliśmy zmiany serii jak na futach i obraz może być troszkę czytelniejszy:

Mianowicie chodzi mi o powrót do przebitej linii która na tą chwilę pozostaje jak widać silnym oporem dla długiej strony rynku, a do tego kurs cały czas znajduje się pod dość dobrze sprawdzającą się średnią a mianowicie sma18 w sekwencji dziennej. Także tutaj jeszcze lepiej widać na tą chwilę przewagę krótkiej strony rynku. Jak sugerowałem może dojść do rozbudowania ruchu wzrostowego ale w moim mniemaniu będzie to dalej tylko element ruchu korekcyjnego.

wtorek, 27 grudnia 2011

fw20 27.12.2011 - świątecznych obrotów ciąg dalszy

Dzisiejsza zmienność na fw to całe 19 pkt. O obrotach nie wspominając. No ale sesja była na wykresie to widać więc należy ją uwzględnić w naszych rozważaniach. Pokonane zostało maximum ostatniego ruchu 2196 co sugeruje nam, że obecnie jesteśmy w fali c lub 3. Wg mojej podstawowej wersji jest to fala C która ze względu na małą zmienność oraz na niskie obroty może się ułożyć w klin (tuk). Rysunek z wczoraj pozostaje aktualny z tą różnicą, że mamy cień nad 2196. Jeśli teraz wyrysujemy falę ivwC to będziemy mieli uformowaną dolną oraz górną bandę figury. Wtedy możemy dostać czytelne sygnały do gry w postaci przebicia dolnego ograniczenia. No ale na tą chwilę to są tylko moje dywagacje odnośnie powstania tuk-a. Sama świeca dzienna ma lekko negatywną wymowę i gdyby powstała po niej kolejna czarna poparta obrotem to będziemy mówić o możliwości zakończenia ruchu wzrostowego ( przy założeniu, że to tylko korekta ruchu od 2313).

poniedziałek, 26 grudnia 2011

fw20 - świątecznie

W czwartek wpis przed świętami się nie pojawił bo zupełnie nic się nie zmieniło. Na piątkowej sesji odnotowaliśmy natomiast wzrosty. Oczywiście każdy powie, że nie poparte obrotami - no ale na futach wzrost to wzrost bo to na ruchu ceny się zarabia a nie na obrotach:) Jeśli już jesteśmy przy vol to warto tylko zauważyć, że tak niski szczególnie na rynku akcyjnym sugerują na tą chwilę, że ruch jest korekcyjny.

 na tym rysunku mamy kilka byczych sygnałów - wyłamanie z kanału spadkowego - kolor czerwony, wyłamanie z wolniejszego kanału głównie w końcówce piątkowej sesji - kolor fioletowy ( ten kanał mógł być taką nieforemną formacją ORGR której zasięg to okolice 2270). No ale wspomniane na wstępie obroty sugerują nam, że raczej jesteśmy tylko w korekcyjnym zygzaku a dokładniej w jego fali c. W tym układzie zamknięcie nie powinno wypadać powyżej zielonego kanału spadkowego. W przeciwnym wypadku będziemy musieli rozpatrywać rozbudowywanie ruchu wyższego rzędu zapoczątkowanego na poziomie 2014 (na tą chwilę jest to tylko alternatywa ale należy ją mieć na uwadze).




Na wykresie dziennym pokazałem czemu należy mieć na uwadze opcje bardziej wzrostową. No ale to rynek sam o tym da nam znać w odpowiednim czasie a definitywne potwierdzenie to dopiero wybicie ewentualnego podwójnego dna na poziomie 2313.

piątek, 23 grudnia 2011

23/12/2011

Chciałbym wszystkim życzyć ciepłych, rodzinnych Świąt oraz wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku. Wpis pojawi się w święta dotyczący naszego rynku. Pozdrawiam

środa, 21 grudnia 2011

fw20 21.12.2011

Bardzo krótko dzisiaj ze względu na brak czasu. Kurs w godzinach porannych naruszył poziom 2179 (a liczyłem na budowę orgr w oparciu o ten poziom) i po lekkim cofnięciu ustanowił maximum sesyjne. Przebicie poziomu 2179 było jednocześnie wyjściem z kanału spadkowego. Niestety potem miełiśmy zdecydowany spadek i w efekcie mamy świecę doji na wykresie dziennym. Cofnięcie było mniej więcej do połowy korpusu wczorajszej białej świecy więc dość bezpiecznie dla byka. Znowu istotnego znaczenia z punktu widzenia małych fal nabrał poziom 2179 który jutro w razie pokonania może dodać mocy długiej strony rynku. W przypadku spadków to wsparcie mamy 2150-45 a kolejne wynikające z projekcji w rejonie 2130. Natomiast kluczowym oporem pozostają rejon 2220-35 (jeśli to tylko korekta ruchu od 2313 to tutaj mniej więcej może wystąpić zakończenie ruchu wzrostowego).

wtorek, 20 grudnia 2011

fw20 20.12.2011

No to zaczynamy od domniemanego klina którego rysowałem wczoraj i którego wybicie dzisiaj nastąpiło w rejonie 2146 po czym kontrakt zanotował bardzo szybką przeszło 20 pkt zwyżkę. A teoretycznie jeśli jest to tuk to zasięg z wybicia takiej formacji powinien dojść w rejon 2220.
Teraz troszkę szersza perspektywa a mianowicie ruch od szczytu 2313. Proszę zobaczyć gdzie wypadło maximum sesyjne - górne ograniczenie nie raz już przytaczanego kanału. Do tego wczorajszy szczyt czyli 2179 jako opór. I ten opór staje się z punktu widzenia klasycznej AT bardzo istotny. Ze względu na wspomnianą już linie trendową/kanału ale także na możliwość wyrysowania w oparciu o niego formacji odwracającej mianowicie ORGR z idealnie płaską linią szyi. Czy tak się stanie ?? nie wiem ale szanse są spore. Mamy więc silny pkt oporowy który po wybiciu może nadać dalszej dynamiki dla ruchu wzrostowego.

Dodatkowo jeszcze jako ciekawostkę zaznaczyłem pomarańczowym kolorem formacje podwójnego dna która powstała na wykresie wybicie nastąpiło po przekroczeniu 2146 (a więc pokryło się to z klinem i znowu mieliśmy ważny pkt oporowy po którego przejściu kurs nabrał dynamiki). Zasięg formacji został osiągnięty na poziomie  2173 (to tylko albo aż 27 pkt). Zwracam uwagę na takie formacje intra, bo często się one pojawiają. I nie trzeba szukać odwrócenia całego ruchu spadkowego i złapać idealnego dołka. Choć niektórzy pewnie grali na taki podwójny dołek w rejonie 2120-25 z sl np na 2115. Dodałem także krótką aktualizację SP500 - jeden wpis niżej. Co do DAXA to nie wymaga on chyba aktualizacji ponieważ wszystko odbyło się jak we wczorajszym wpisie (odnośnie opadnięcia od linii kanału i ponownego udanego ataku). Pozdrawiam

SP500 krótka aktualizacja





Z poziomu 61,8% możliwy start nowej fali w górę. Wg moich oznaczeń fali cwY. Oznaczenia w poprzednich postach.

poniedziałek, 19 grudnia 2011

fw20 19.12.2011

W nawiązaniu do oznaczeń falowych które przedstawiłem pod wczorajszym wpisem na prośbę MAT-a, które to wyglądały tak:
Chciałbym zauważyć, że maximum dzisiejszej sesji wypadło idealnie na wskazanej kresce, co było podstawą do gry S intra. Zresztą w czasie sesji na czacie dałem rysunek uaktualniony w momencie gdy znajdowaliśmy się właśnie przy maxach sesyjnych. Dostaje maile z pytaniami czy to już początek dużego ruchu w górę itp. Mamy wyraźny układ spadkowy (sekwencja szczytów i dołków co w każdym wpisie  staram się dobitnie zasugerować) nie wiem skąd przeświadczenie o tym dużym odbiciu. Jeśli będą do niego przesłanki będę się starał o tym napisać. To tyle tytułem wstępu. Teraz przejdźmy do dzisiejszej sesji. Wszystkie kreski oporowe pozostają jak były we wczorajszym wpisie tam zupełnie nic się nie zmieniło gdyż kolejny szczyt wypadł niżej,  a teraz przyjrzyjmy się na wykresie m30 czy w ogóle widać jakieś szanse na odbicie:

Tutaj widzimy jak dzisiejszy szczyt ładnie uderzył w kreskę oporową. Zakładałem, że może to być górne ramie klina zniżkującego po którym może przyjść odbicie jako korekta ruchu od 2313. Widzimy, że dolne ramie zostało wyłamane (charakterystyczna cecha klinów kończących) ale niestety nie było zdecydowanego powrotu do środka figury. Do tego zamknięcie wypadło idealnie w rejonie dolnego ograniczenia więc tak naprawdę dopiero wybicie górnego ograniczenia powie nam, że mieliśmy do czynienia z taką figurą. Górne ograniczenie przebiega w rejonie 2164 obecnie. W mojej ocenie nawet jeśli do tego dojdzie to będzie to tylko ruch korekcyjny po którym powinna przyjść kolejna silniejsza fala spadkowa (jeśli już w niej nie jesteśmy). Rynek zachowuje się bardzo słabo na tle np indexu S&P czy chociażby DAX także miejmy to na uwadze. 

Dax 19.12.2011 - aktualizacja

 Rysunek robiony o godzinie 12:30


W nawiązaniu do wpisu http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/12/dax-12122011.html chciałbym zamieścić aktualny wykres indexu niemieckiego. Jak widać na wykresie nie został przełamany poziom sugerujący ruch w strone 6500 co skończyło się spadkiem. Dzisiaj obserwujemy bardzo ładne Hook Trade jednak na tą chwilę od okolic 6170 widzimy kanał spadkowy gdzie kurs dziś dotarł do górnego ograniczenia i nastapiło odbicie. Jeśli w kolejnej próbie ograniczenie to zostanie przełamane (w moim odczuciu tak się powinno stać) to można będzie powiedzieć, że korekta zatrzymała się w rejonie zniesienia 61,8% (czerwona kreska dodatkowo jest to szczyt poprzedniej fali w ruchu w górę). Jeszcze jeśli mowa o zniesienia to należy także zwrócić uwagę, że maximum zaznaczone fioletową strzałką wypadło na powrocie do wybitej linii trendu oraz dokładnie na zniesieniu 76,4%. Jednak ze względu na końcówkę roku oraz kwartału na tą chwilę przyjmuję, że ruch w górę powinien być kontynuowany.

niedziela, 18 grudnia 2011

fw20 weekend 18.12.2012

Rozliczenie serii Grudniowej za nami. Jak widać duży gracz trzymający duży lop nawet przy podejściu w rejon 2300 doskonale wiedział co robi.
Zacznijmy od wykresu na którym widzimy kilka już razy przywoływaną linię trendu spadkowego oznaczoną kolorem czerwony obecnie znajduje się już ona poniżej 2200 a odkąd zacząłem o niej wspominać nie było ani jednego udanego ataku, wszystkie kończyły się w ten sam sposób czyli zdecydowaną obroną krótkiej strony rynku i pogłębieniem spadków - przynajmniej symbolicznym. jednak na piątkowej sesji podaż zaatakowała dużo mocniej. Kurs zatrzymał się jak widać na rysunku na linii rysowanej po dołkach która teraz może stanowić istotne wsparcie. Jednak cały czas powtarzam (do znudzenia) poniżej czerwonej linii przewagę ma krótka strona rynku i mimo pojawiających się w tym tygodniu różnych "jaskółek wzrostowych" to ani razu sygnał zakupu nie padł.
 Spójrzmy jeszcze na drugi rysunek na którym mamy wybicie jakby z trójkąta prostokątnego - które zazwyczaj występują w falach B lub 4. W tym wypadku przyjąć należy, że była to fala 4 w ruchu od 2313. Widać także, że po wybiciu wsparcia 2163 mieliśmy kontynuacje spadku ale na koniec sesji zaobserwowaliśmy małą obronę popytu i zamknięcie wypadło dokładnie na wsparciu. Jeśli zdecydowanie wrócimy nad 2163 to uznamy to za fałszywkę związaną z wygasaniem starej serii. 
 Na koniec rysunek z interwału h4 i dokładne poziomy najbliższych wsparć ( na wypadek jakby trend spadkowy rozwijał się w najlepsze to w tych rejonach można szukać podstaw np formacji swiecowych sugerujacych jakas korekte). Pierwsze to 2148 czyli piątkowy dołek wiążące się z wybiciem formacji kontynuacyjnej RGR.

Na koniec chciałbym zwrócić uwagę na sporą bazę na naszym rynku. Optymizm na kontraktach albo zostanie utrzymany a wybicie z potencjalnego kontynuacyjnego RGR na w20 jest fałszywe (bo index analogiczną linię szyi już wybił), albo w dalszej fazie handlu optymizm na kontraktach zacznie opadać.
Na tą chwilę w moim odczuciu jesteśmy w ostatniej fali dla ruchu od 2313 (wcześniej liczyłem, że ten ruch może być 3 falowy teraz już raczej pozostaje tylko 5 fal) ale do grania długich potrzeba sygnałów zakupu. Wtedy można na krótki okres próbować coś wyciągnąć z długiej strony rynku po czym powinien nastąpić powrót do spadków.

czwartek, 15 grudnia 2011

fw20 15.12.2011

I znowu można napisać konsolidacji ciąg dalszy. Teoretycznie padło dziś nowe minimum na serii Z. Jednak ze względu na to, że lop na serii H jest wyższy co stooq uwzględniło w swoich wykresach to na kontynuacyjnym wcale nie mamy nowego dna.

Wykres w ujęciu godzinowym - ładnie widać, że dziś prawie doszło do testu kreski trendowej dla ruchu od 2313 jak widać pierwsze "poważniejsze" podejście dało wynik negatywny. Podobnie dzisiejszy test oporu 2221. Czyli dalej rynek znajduje się w wąskiej konsolidacji. Dodatkowo możemy zobaczyć nieśmiało formujący się niebieski kanał/flagę. Jutro dodatkowo mamy dzień 3W czyli wygasanie starej serii instrumentów pochodnych. Czy oczekuje wybicia z tej konsolidacji górą?? Jeśli jest to już korekta ruchu 2313-2163 to tak wtedy należy oczekiwać wybicia ponad linię trendu i rozbudowanie ruchu w górę. Najlepiej jutro dać sobie spokój z grą nawet intra (mimo tego, że zmienność może być duża) i poczekać do poniedziałku by spokojnie już po wygaśnięciu starej serii przyjrzeć się wykresowi. Na koniec jeszcze w ujęciu godzinowym spojrzymy na wykres indexu w20:

Tutaj sytuacja jest zupełnie inna bo mamy nowy dołek ustanowiony dzisiaj do tego mamy zarys dywergencji na macd h1. Nie mamy formacji podwójnego dna. Oraz nie było testu głównej linii trendu a wszystko rozgrywa się pod tą od której wczoraj przy poziomie 2221 odbiły się kontrakty. Ta dywergencja jest pozytywnym znakiem ale dla jej potwierdzenia trzeba  wzrostów. Do tego gdyby brać wykres kontynuacyjny i w20 to mamy dywergencję między tymi rynkami, a ostatnia taka wystąpiła na 2313 za drugim razem gdzie w20 wybił maxima natomiast fw nie. Więc to także może być jakąś wskazówką. Tak więc czekamy dalej na jakiś rozwój sytuacji.

środa, 14 grudnia 2011

fw20 14.12.2011

Dalsza konsolidacja przy wsparciach. Dzisiejsza sesja można napisać, że nic nie wniosła do układu sił. Wsparcia pozostają bez zmian, opory także. Jedyne co należy zauważyć to relatywnie silne zachowanie względem spadających surowców np miedzi, ropy. No i wczorajszy opór wynikający z wykresu m15 zadziałał niemal idealnie (naruszony o 3 pkt i szybkie cofnięcie). Wszystko widać na wykresie. Dodam tylko, że także technika ichimoku wskazuje na dość silne opory w strefie 2230-35.
Rysunek obrazujący ostatnie sesje. Czerwona linia trendu nie atakowana, czerwony opór nie atakowany, fioletowe wsparcie będące dodatkowo w rejonie zniesienia fibo nie atakowane.


Troszkę teraz w takim wypadku napiszmy o szerszym ujęciu a mianowicie o wykresie dziennym:
Tutaj jak widzimy dodatkowo minimum 2163 wypadło na linii trendu wzrostowego. Widać także zaznaczoną kolorem fioletowym linie szyi kontynuacyjnej formacji RGR. Mimo tego,  że klasycznie ta formacja powinna odwracać trend to należ w razie wybicia mieć także ją na uwadze. Natomiast od góry mamy linię krótkoterminowego trendu spadkowego (powstałego po osiągnięciu poziomu 2448) która obecnie przebiega w rejonie 2270.

Podsumowując dalej strona krótka w uprzywilejowanej sytuacji ale nie należy zapominać, że przy względnej sile rynku może się to szybko zmienić. Rolowanie pozycji trwa w najlepsze i odradzam grę przynajmniej do poniedziałku. Wiadomo dzień przed "wiedźmami" oraz piątkowe 3W to dość nieprzewidywalny czas więc lepiej zrobić sobie krótki odpoczynek. pozdrawiam

SP500

 W nawiązaniu do ostatniego wpisu o indexie amerykańskim http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/12/sp500.html wrzucam małe uaktualnienie. Być może korekta osiągnęła 50% zniesienia i ma się ku końcowi. Jeśli nie to kolejnego targetu szukałbym lekko pod 1200. A teraz szybka aktualizacja wykresu

Oraz troszkę szersza perspektywa jak widać oczekuje, że obecny spadek to fala bwY definitywne potwierdzenie jednak to złamanie fioletowej linii trendu spadkowego:

wtorek, 13 grudnia 2011

fw 13.12. między wsparciem a oporem

Dzisiejsza sesja to raj dla grających DT. Bardzo duża zmienność od samego początku, aż do końca. Jak widać na zaznaczonym wykresie cała zmienność zawarła się między wsparciem w rejonie 2165-60 a okolicami 2220. Optyczną przewagę dalej posiada krótka strona rynku gdyż linia trendu przebiegająca dodatkowo w strefie oporowej 2230-40 nie została wybita. Wszystko zostało naniesione na rysunku, dodatkowo zaznaczyłem kolorem niebieskim dzisiejszy szczyt który może być linią szyi dla potencjalnego podwójnego dna..


Ale dodatkowo zamieszczę jeszcze szkic na mniejszym interwale czasowym by pokazać pewną ciekawą rzecz mianowicie:

Gdy spojrzymy na ten rysunek robiony na interwale m15 widzimy coś na kształt klina o bardzo małym nachyleniu. Zatrzymanie dynamiki spadków w rejonie 2165 (zniesienie 76,4% dla ruchu 2122-2313), może mieć związek z tym "tworem". W razie wyjścia górą oznaczenia falowe zaczną nam wskazywać na możliwość całkiem niemałego ruchu w górę. Ale na tą chwilę puki nie ma wybicia proszę to traktować jako ciekawostkę.
Dodam jeszcze, że celowo wprowadzam rysunki z mniejszych interwałów, bo to od nich zaczynają się ruchy. Wiadomo, że można się skupić tylko na świecach dziennych ale wtedy by w miarę rozsądnie grać sl muszą być dużo większe i dużo dłużej czekamy na czytelny sygnał.

poniedziałek, 12 grudnia 2011

fw20 12.12.2011

Krótka strona rynku utrzymała swoją przewagę. Po wybiciu wsparcia na 2210 (linia szyi dla podwójnego szczytu z piątku) kurs po dojściu do 2192 i cofnięciu do wybitej linii ładnie zrealizował zasięg formacji. Tak jak pisałem puki nie zostanie wybite górne ograniczenie trendu spadkowego niedźwiedzie w krótkim terminie dominują. Minimum sesyjne wypadło w rejonie wsparcia wspominanego w piątkowej analizie a więc 2165-60, jednak samo zatrzymanie na wsparciu o niczym nie świadczy. Najbliższe opory 2192 (falowy jeśli będzie atakowany przed spadkiem poniżej dzisiejszego minimum to zyska dodatkowo na znaczeniu), 2210 oraz okolice 2240-30 gdzie na jutrzejszą sesję wypadnie linia trendu spadkowego. Natomiast wsparcia to wspomniane już 2160-65, następnie to już pozostają okolice dołka ostatniego czyli 2120. Wcześniej jeszcze jest potencjalna dolna banda kanału spadkowego (jako górna odkładana równolegle). Mamy także formacje RGR kontynuacyjną wybitą w rejonie 2178 także co by nie mówić na dzień dzisiejszy jest dalej misiowo.

Oznaczeń nowych falowych nie wprowadzam, postaram się to zrobić jeśli rynek wyrysuje wyraźny ewentualny impuls lub zaneguje jego rysowanie.

DAX 12.12.2011

W związku z mailami jakie otrzymałem zamieszczam obecną analizę indexu niemieckiego DAX. W poprzednim wpisie wspominałem o formacji RGR - je pełny zasięg nie został zrealizowany po czym kurs wrócił nad linię wybicia (kolor fioletowy). Od szczytu (nie zaznaczam na wykresie by był bardziej czytelny) mamy impuls spadkowy zakończony narysowanym klinem. Następnie widzimy układ 3 falowy w górę również zakończony klinem o czy pisałem w poprzednim komencie. I w dalszym etapie sytuacja się znacznie skomplikowała bo spadek po wybiciu formacji rgr przyjął strukturę 3 fal. Więc teoretycznie należy oczekiwać rozbudowania korekty wzrostowej o strukturze wxy przynajmniej do okolic 6500. Poziom który potwierdzi taki wariant to okolice 6185. Zastanawiam się także nad alternatywnym oznaczeniem fal wtedy oczekiwalibyśmy jeszcze jednego impulsu wzrostowego ale ze względu na słabość indexów europejskim względem rynku amerykańskiego na tą chwilę przyjmuje te oznaczenia.
Interwał godzinowy:
Po wyłamaniu czerwonej linii krótkoterminowego trendu spadkowego obserwujemy teraz cofnięcie. Naniosłem dodatkowo kilka kresek. Kolor niebieski linia która potwierdzi wstępnie próbę ataku na 6500. Fioletowa to już wspomniałem. Wsparcia jak widać. W moim mniemaniu rynek powinien pójść wyżej po uformowaniu dołka tej korekty.

fw20 tydzień 5-9.12.2011

Interwał dzienny:
Jak widać kurs zamknięty między dwoma ograniczeniami fioletowymi. W czasie gdy znajdujemy się pod górnym krótka strona rynku ma przewagę. Aby to zmienić trzeba by wybić to ograniczenie a następnie poradzić sobie z 2313. Dodatkowo stochastic dał sygnał sprzedaży co prawda nie w wykupieniu ale jest. 
h1:
Jak widzimy po wyłamaniu czerwonego ograniczenia mieliśmy próbę powrotu na piątkowej sesji w jego okolice. Po szczycikach narysowana inia spadkowa której przebicie może przyspieszyć ewentualny ruch wzrostowy. Główny opór dalej 2313. Wsparcie piątkowe minimum a wcześniej okolice 2197. Jeszcze wcześniej okolice 2210 (piątkowy dołek z końcówki sesji).
Wg przytaczanej w jednym z wpisów techniki ichimoku z interwału dziennego rosną szansę na większy spadek.

czwartek, 8 grudnia 2011

08.12.2011 fw20

W czasie trwania sesji dałem dla indexu wig20 (nie dla fw bo w20 było mi po prostu łatwiej narysować i szybciej bo miałem czysty wykres) oto taką aktualizację  na chacie ( http://www.bankfotek.pl/view/1136981) i zasugerowałem coś takiego "jeśli zadziała jako opór możemy mieć ruch w kierunku dolnego ograniczenia...". Do oporu brakło około 2 pkt-y popatrzmy co mieliśmy w dalszej części sesji: 



A teraz wracając do naszych kontraktów. We wczorajszym wpisie pisałem o niebieskim kanale oraz poziomie 2276 (kanał został wybity jednak opór został pokonany tylko o 5 pkt a następnie było szybkie cofnięcie o czym także wspominałem na chacie przed  tym rysunkiem dla w20 jeszcze). Co stało się dalej to widzimy na wykresie. Czyli liczenie fal z wczorajszego wpisu można wyrzucić do kosza. Sam wykres na tą chwilę wygląda tak: 

Po pierwsze należy zauważyć, że linia trendu prowadzona po trzech punktach została wyłamana i ruch spadkowy powinien być kontynuowany. Oporem staje się dotychczasowe wsparcie w rejonie 2230 które dziś zostało przebite (po początkowej obronie). Kolejny znajduje się w okolicach dzisiejszego maximum czyli 2281. Co do wsparć to takie najbliższe wynikające z projekcji fal od szczytu czyli 1:1 wychodzi na 2200. Potem zniesienie fibo 2194 (61,8%). A takie najważniejsze na tą chwilę to 2165-60 (dołek oraz 76,4% zniesienia). Jeszcze na chwilę koncentrując się na interwale dziennym to dzisiejsza świeca ma naprawdę paskudną wymowę bo zanegowała całe wczorajsze starania długiej strony rynku i tylko szybki powrót do wzrostów może coś zmienić.

środa, 7 grudnia 2011

fw20 07.12.2011

Zgodnie z wczorajszą sugestią opór na poziomie 2276 zadziałał po czym mieliśmy ruch w stronę najbliższego wsparcia na którym wypadło minimum sesyjne. Dodatkowo teraz możemy wyrysować kanał spadkowy (niebieskie kreski). Wsparcie pozostaje to samo. Opory także. W razie ponownego spadku od oporu 2276 możliwy jest ruch w kierunku 2225 jako projekcji 161,8% poprzedniej falki spadkowej (wczorajsze oznaczenia falek). Ale ten ruch nie musi nastąpić.Bo falowo układa się to w impuls ale może być on zarówno dopiero falą A (wtedy wczorajsze oznaczenia ulegną modyfikacji) albo elementem korekty płaskiej. Natomiast zdecydowane wyjście ponad niebieski kanał oraz 2276 może otworzyć drogę do 2313 (tym razem ewentualny atak powinien być skuteczny).
Jeszcze dodam kompresję h4 i na tą chwilę preferowany układ fal:




Mam nadzieję, że analizy pomagają. Szkoda, że pomysł z rozmową live czyli chatem nie wypalił. No ale niestety sam do siebie tam nie będę pisał.

SP500

Czy strefa oporowa prezentowana na wykresie zatrzyma bycze zapędy?? Opór wynika z linii trendowej oraz średniej sma200 z interwału dziennego oraz układu falowego którego nie zamieszczam na rysunku. Jeśli te opory zostaną gładko pokonane to trzeba się liczyć z płaską korektą i dalszym ruchem w stronę kolejnego oporu jakim jest ostatni szczyt czyli okolice 1293.

wtorek, 6 grudnia 2011

Mikołaj na fw20

No to dziś mamy 06.12 i pewnie nie jedna osoba liczyła na rajd św. Mikołaja. We wczorajszym wpisie sugerowałem, że rynek prawdopodobnie czekają jeszcze 1-2 sesje spadkowe ( http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/12/fw-05122011.html ). Dziś zagraliśmy bardzo ładny spadek. Po wyłamaniu na otwarciu zaznaczonego wczoraj kanału zielonego mieliśmy powrót do jego górnego ograniczenia po czym kurs zdecydowanie ruszył do dołu (głównie za sprawą kghm ale mnie nie interesuje co go wywołało - liczy się efekt punktowy). Najbliższe wsparcie mamy w rejonie 2232. Niżej przebiega linia trendowa w tym momencie w okolicy 2218. Oporem staje się teraz (głównie w ujęciu fal) 2276. Pierwszym oporem natomiast jest 2258 ale jeśli porządek fal który ja przyjmuje jest prawidłowy to nie będzie on miał aż takiego znaczenia. No i głównym oporem pozostaje dalej 2313.
Rysunek:


Na koniec jeszcze próba oznaczenia fal dla całego ruchu wzrostowego oraz tego który nastąpił po pierwszym odbiciu od 2313. Takie oznaczenia mają sens tylko przy założeniu, że jeszcze będziemy powyżej 2313 alternatywne też są i jeśli coś pójdzie nie tak z tymi to je zamieszczę. Fala c prawdopodobnie nie jest jeszcze skończona i szacunkowo powinna dotrzeć do okolic 2230.
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji live.


poniedziałek, 5 grudnia 2011

fw 05.12.2011

W układzie godzinowym możemy wyrysować kanał wzrostowy (kolor zielony) oraz nowe ograniczenia konsolidacji. Gdzie dolna część jest linią szyi dla potencjalnej formacji podwójnego szczytu. W obrazie od piątku nie za dużo się zmieniło. W moim odczuciu realizujemy jakąś korektę płaską która jeszcze 1-2 sesje powinna potrwać. Negacja tego założenia powyżej 2313-15.

piątek, 2 grudnia 2011

aktualizacja intra 2.12.2011

Jak widać na załączonym wykresie mamy wybicie z konsolidacji (pokonanie poziomu 2298, kolor fioletowy). Teraz albo wykonujemy ruch powrotny, potwierdzający wybicie albo wracamy do konsolidacji. Powrót do konsolidacji oznaczałby, że od dna na 2122 wyrysował nam się prawdopodobnie impuls wzrostowy. A jak wiemy po impulsie przychodzi korekta oraz kolejny impuls. Z tym, że należy uważać bo potencjalna fala 5 w tym impulsie jest znacznie skrócona w stosunku do fali 1, także w razie obrony górnej bandy konsoli należy przyjąć, że to dopiero pierwsza część fali nr 5. Wsparcia zaznaczone kolorami czerwonymi. Dodatkowo kurs układa się w klin początkowy i sygnałem rozpoczęcia korekty ruchu pięciofalowego będzie przebicie dolnego ograniczenia klina.
Pozdrawiam

Wąska konsolidacja intra

Kurs zamknął się w konsolidacji pomiędzy rejonem 2300 a 2270. Po pięknej wzrostowej sesji ze środy sesja czwartkowa przybrała naturalny obrót sprawy - uspokojenie (podobnie jak w USA). Co dalej?? Falowo oczekuje jeszcze jednej fali w górę po czym ruchu korekcyjnego być może nawet do wsparcia 2240-30 (zależy gdzie ruch w górę by dotarł). Natomiast technicznie mamy konsolidacje z zasięgiem wybicia około 25 pkt. Biorąc pod uwagę, że powstała ona po ruchu wzrostowym należałoby oczekiwać wyjścia górą. Rysunku nie zamieszczam, bo mam drobne problemy z komputerem w weekend wrzucę jakieś kreski i opis.